Asgari Ücret Tespit Komisyonu İlk Toplantısını Yaptı

asgari-ucret-toplanti
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını online olarak gerçekleştirdi. Bir sonraki toplantı 15 Aralık’ta yapılacak.

İşçi sendikaları adına Türk-İş’in 5 temsilciyle katıldığı toplantının kalan 10 üyesi, patronlar ve sermayedarların temsilcisi bakanlardan oluşuyor.

Toplantının ardından açıklama yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Bakanlık olarak bu süreçte bir hakem rolü üstlenerek işçi ve işverenlerimizin mutabakatıyla asgari ücreti tespit etmeyi hedefliyoruz” iddiasında bulundu.

Nitelikkitap.com

2020 yılında asgari ücrete yüksek oranda zam yaptıklarını savunan Bakan Selçuk, 2021 yılı asgari ücretine ilişkin nasıl bir politikaları olduğunu anlatmaktan imtina etti. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un, asgari ücret toplantısının ardından yaptığı sermayedarlara ‘istihdam desteği sağlayarak işsizliği yüzde 12 seviyelerine çekeceğiz’ şeklindeki açıklaması dikkat çekti.

Pandemi koşullarından etkilenen işçileri korumak için kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği yaptıklarını savunan Bakan Selçuk, İşsizlik Fonunun patronlara aktarıldığı ve vergi indirimleri uygulandığından bahsetmedi.

Bakan Selçuk, sendikalaşma oranının da arttığını iddia ederek, “2013’te yüzde 9 olan işçilerimizin sendikalaşma oranı bugün yüzde 14’e yükselmiş durumda” diye konuştu.

Bakan Selçuk, komisyonun ikinci ve üçüncü görüşmelerinin, işçi ve patron sendikaları ev sahipliğinde gerçekleşeceğini söyledi.

‘İŞÇİDEN TASARRUF BEKLENMEMELİ’

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, işçilerin pandemi koşullarında hayatını riske atarak çalıştığına dikkat çekerek, “Çalışanlara emeğinin karşılığını ödemenin zamanıdır. Her dönemde olduğu gibi bir kez daha krizin faturası, işçiler, emekçilere kesiliyor. O nedenle içinde bulunduğumuz dönemde işçi çıkarma yasağı geldi, ancak sendikasız işyerlerinde keyfi olarak ücretsiz izne çıkarılan insanlar asgari ücretin yarısını bile alamaz durumdalar. Belirlenen 39 TL, aylık bin 168 TL’ye tekabül ediyor ve yetersiz kaldı. 3 işçi sendikası olarak ‘insanca yaşamak’ talebimiz var. Bu sese kulak verilsin, taleplerimiz mutlaka karşılansın. En düşük ücret olan asgari ücretten tasarruf beklenmemeli. Asgari ücretlilerle birlikte tüm çalışanlar için adil bir vergi düzenlemesi yapılmalı” şeklinde konuştu.

Sermayedarlar adına Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda yer alan Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Sekreteri Akansel Koç, patronların ekonomik olarak zor durumda olduğunu iddia ederek, işçilerden fedakarlık beklentisini dile getirdi.

2021’de geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2’nci toplantısını 15 Aralık, 3’üncü toplantısını 22 Aralık’ta yapacak.(ETHA)

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!