AS Plastik İşçileri Patronun Sendikasız Sözleşme Dayatmasına Karşı Eylemde

Esenyurt'ta kurulu As Plastik fabrikasında işçiler, Petrol-İş'te örgütlenmelerinin ardından patronun sendikanın yetkisine itiraz etmesi ve "sendikasız sözleşme" dayatmasına karşı eylemlere başladı.

featured

İSTANBUL – İstanbul Esenyurt’ta bulunan As Plastik işçileri sendikal hakları için eylemlere başladı. 180 işçinin çalıştığı As Plastik’te işçilerin büyük çoğunluğu Türk-İş’e bağlı Petrol-İş’te örgütlendi.

As Plastik patronu, işçilerin örgütlü olduğu Petrol-İş’in yetki başvurusuna itiraz etti. Hem yetki itirazı hem de patronun “sendikasız sözleşme” dayatmasına karşı As Plastik işçileri her öğle arası eylem yapma kararı aldı.

“SENDİKAYI İÇERİYE SOKMADAN İMZA ATMAYACAĞIZ”

Sendikal haklarının kabul edilmemesi durumunda eylemlerin sıklaşacağını iş yavaşlatmaya ve iş durdurmaya kadar varacağını söyleyen işçiler, “İsterlerse yüzde yüz zam versinler, sendikayı içeriye sokmadan hiçbir şeye imza atmayacağız” dedi.

As Plastik’te çalışan bir işçi 140’a yakın işçinin Petrol-İş’te örgütlendiğini söyleyerek “Yetki için yeterli çoğunluğa sahibiz, patron sırf sendika girmesin diye işi uzatmaya çalışıyor ancak elinden bir şey gelmez. O sendika buraya girecek. 6 aydır As Plastik patronuyla sözleşme görüşmeleri yapıyoruz. Belli bir yere kadar gelmişken bir anda anlaşılan tüm maddeleri sıfırladılar, görüşmelere sıfırdan başlamak istediler. Bunun üstüne sendikanın yetkisine de itiraz ettiler. Böyle olunca biz de eylemlere başladık” diye konuştu.

İş yükünün çok fazla olduğunu söyleyen işçi, “12 saat çalışmaya zorlanıyoruz, hesabı oradan yapmaya çalışıyorlar. Zaten ağır iş kolu, birçok iş kazası riskiyle burun burunayız, uzun çalışma saatleri iş kazalarının önünü açar. Güvenceli ve sağlıklı çalışma ortamı istiyoruz” dedi.

Her öğle arası fabrika önünde sloganlarla eylem yapan As Plastik işçileri, sendikal haklarının tanınmasını, sözleşmelerinin sendikayla bağıtlanmasını istiyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!