Ankara’da Yoğun Yağışa Rağmen 1 Mayıs

Ankara'da 1 Mayıs adresi Tandoğan meydanıydı. Atatürk Kültür Merkezi (AKM) önünde toplanan çok sayıda kişi sağanak yağmura rağmen 1 Mayıs yürüyüşünü gerçekleştirdi.

featured

ANKARA – Ankara’da binlerce emekçinin katılımıyla Tandoğan Meydanı’nda gerçekleştirilen 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamalarında, emekçilerin talepleri ve mücadeleleri vurgulandı.

Halkevleri, “Faşizme ölüm tek yol devrim”, Yaşam İçin Yasa İnsiyatifi “Kurtuluş yok tek başına ya tüm türler, ya hiç birimiz” ve “Kurtuluş yok tek başına ya tüm türler ya hiçbirimiz”; Emek ve Adalet Platformu “Kula,  kulluğa ve sömürüye karşı”, TİP “Saray saltanatını, din sömürüsünü, yağma düzenini işçiler değiştirir”, Ankara Onur Haftası Komitesi “İşçiyim, ibneyim, patrona öfkeliyim”, Partizan “1 Mayıs’ı yaratanların cüretiyle mücadeleye”, Öğrenci Kolektifleri “Üniversite biziz, biz geleceğiz”, ÇHD Ankara Şube “Bıji yek gulan, yaşasın 1 Mayıs” pankartlarıyla yürüyüşe katıldı. Yürüyüşte ayrıca 10 Ekim şehitlerinin fotoğrafları da taşındı.

Mitingde söz alan Birgül Kaya, şu talepleri sıraladı: “Başta asgari ücret olmak üzere tüm ücretler artırılmalı, en düşük emekli aylığı en az asgari ücrete çekilmeli, tüm güvencesiz çalıştırma biçimlerine son verilmeli; elektrik, su, doğal gaz ve internet faturalarına yapılan zamlar geri alınmalı, faturalar tüm vergilerden muaf tutulmalı, örgütlenme özgürlüğü önündeki tüm engeller kaldırılmalı, özelleştirmelerden vazgeçilmeli, eğitim, ulaşım, sağlık başta olmak üzere tüm kamu hizmetleri devlet eliyle ücretsiz verilmeli, çocuk işçiliğine karşı koruyucu tedbirler ivedilikle alınmalı, İstanbul Sözleşmesi, işyerinde şiddete ve tacize karşı ILO’nun 190 sayılı sözleşmesi derhal uygulanmalı.”

TAKSİM VURGUSU

TMMOB Genel Sekreteri Dersim Gül, Saraçhane’deki polis müdahalesine ilişkin, “Yasakçı tutuma karşı mücadele eden emekçilerle omuz omuzayız. Bu meşru bir direniştir” dedi. Büro Emekçileri Sendikası (BES) üyesi Mehmet Oğuz Şenol “Meclis çalışanları olarak tazminatsız, iş güvencesi olmadan çalıştırılmamıza son verilmesi için alanlardayız” diye konuştu. Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası’ndan Ümit Ulusoy, “Taksim emekçilerindir. Hiçbir şekilde emekçilere kapatılamaz. Oranın tarihi bir misyonu vardır” dedi.

Ayrıca Gül ” Türkiye’de özellikle son yıllarda AKP’nin uyguladığı ekonomi politikaları, antidemokratik uygulamalara karşı toplumun büyük bir tepkisiz söz konusu. Emekçiler Türkiye’nin her yerinde kitlesel bir şekilde 1 Mayıs’ta alandalar. Ankara’da yağmurlu bir gün olmasına rağmen oldukça kitlesel,i kalabalık bir 1 Mayıs gerçekleştiriyoruz.

Bu da aslında ülkemizin içinde bulunduğu durumun bir göstergesi sayılabilir. Çünkü sarayda saltanat kuranlar, emekçinin alın terini çalarak kendilerine şatafat içinde lüks hayatlar sürenlere karşı emekçilerina artık sabrı taşmış durumda. Emeğiyle geçinen insanlar, Türkiye’de demokrasinin yokluğunun da ortaya çıakrdığı olumsuz koşullar altında resmen ezilmekte. Bu ezilmişliğe karşı büyük bir tepki ve direnç söz konusu. Bu direnç de mücadeleye dönüşmüş durumda.” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!