ALF Araştırma’dan Seçim Anketi: AKP Yüzde 30’un Altına Düştü

Ağustos ayının son seçim anketini ise ALF araştırma şirketi tarafından yapıldı. Buna göre AKP’nin oy oranı yüzde 30’un altına indi.

featured

İSTANBUL – ALF’ın 41 ilde 7 bin 450 katılımcı ile gerçekleştirdiği anketin sonuçlarına ittifaklara göre bakıldığında Millet İttifakı’nın üstünlüğü devam ediyor. Ankete göre, CHP ve İYİ Parti öncülük ettiği Millet İttifakı, kararsızların oyları dağıtıldığında yüzde 47,1’lik oy oranına ulaştı. AKP ve MHP’li Cumhur İttifakı’nın oy oranı ise yüzde 34,8 olarak gerçekleşti. İki ittifak arasındaki oy farkı 12,3 puan oldu.

CHP’NİN OYLARINDA ARTIŞ 

ALF’ın yaptığı son araştırmada CHP, katılımcıların yüzde 28,1’inin oylarını alarak birinci parti konumuna geldi. AKP’nin oyları ise yüzde 30’un altına inerek yüzde 27,7 olaraak açıklandı. Millet İttifakı’nın paydaşı İYİ Parti ise yüzde 19’luk oy oranı ile üçüncü sırada yer aldı. Yapılan anketlerde indirilmiş barajı geçmekte zorlanan MHP, ALF’ın anketinde de yüzde 7,1’lik oy oranına ulaştı.

Seçimlerde kilit rol oynaması beklenen HDP’nin oy oranı yüzde 8,7 oldu. Altılı masada yer alan DEVA Partisi yüzde 2,1, Gelecek Partisi yüzde 1,4 ve Saadet Partisi ise yüzde 0,9’luk oy oranlarına sahip. Yaptığı açıklamalarda “Oy oranımız yüzde 8” iddiasında bulunan Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ı anketler doğrulamıyor. Zafer Partisi’nin oy oranıu yüzde 1,6 oranında gerçekleşti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!