ABD’li Bakanın Çin Ziyareti Ardından Karşılıklı Açıklamalar

ABD Hazine Bakanı Yellen “Washington’un Çin ithalatı tarafından yeni endüstrilerin yok edilmesini kabul etmeyeceğini” söyledi. Çin ise “ekonomik meseleleri siyasallaştırmayın” açıklaması yaptı.

featured

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen Çin’deki 4 günlük ziyaretlerini tamamladı. “Çin’e aşırı endüstriyel kapasiteyi dizginlemesi için baskı yapmak üzere” bu ülkeye giderek toplantılar yapan ABD’li bakan, “Washington’un Çin ithalatı tarafından yeni endüstrilerin yok edilmesini kabul etmeyeceği” açıklaması yaptı.

Yellen, bir basın toplantısında ABD Başkanı Joe Biden’ın, Çin’den yapılan ithalatın yaklaşık 2 milyon Amerikan imalat işini yok ettiği 2000’li yılların başındaki “Çin şokunun” tekrarlanmasına izin vermeyeceğini söyledi.

Reuters’ın haberine göre Yellen, dokuz ay içinde Çin’e yaptığı ikinci ziyareti, Çin’in “aşırı yatırımlarının fabrika kapasitesini iç talebin çok üzerine çıkardığından ve bu ürünlerin hızla artan ihracatının ABD ve diğer ülkelerdeki firmaları tehdit ettiğinden şikayet etmek için” kullandı.

Aşırı kapasite sorununu tartışmak üzere yeni oluşturulan bir borsa forumunun çözümlere ulaşmak için zamana ihtiyacı olacağını söyledi.

Gazetecilere “Bu hikayeyi daha önce de gördük” diyen Yellen, “On yıldan uzun bir süre önce, Çin hükümetinin büyük desteği, küresel pazarı dolduran ve dünya genelinde ve Amerika Birleşik Devletleri’nde endüstrileri yok eden düşük maliyetli Çin çeliğine yol açtı. Başkan Biden ve benim bu gerçeği bir daha kabul etmeyeceğimizi açıkça belirttim” ifadelerini kullandı.

Yellen, Çinli yetkililerle yaptığı görüşmelerin Amerikan çıkarlarını ilerlettiğini ve ABD’nin aşırı endüstriyel kapasite konusundaki endişelerinin Avrupa, Japonya, Meksika, Filipinler ve diğer gelişmekte olan piyasalardaki müttefikleri tarafından paylaşıldığını söyledi.

Yellen kısa vadede olası bir çözümün Çin’in hane halkına ve emekliliğe yönelik desteklerle tüketici talebini destekleyecek adımlar atması ve büyüme modelini arz yönlü yatırımlardan uzaklaştırması olduğunu savundu.

Yellen pazar günü Başbakan Li Qiang ile konu hakkında uzun bir görüşme yaptı ve Maliye Bakanı Lan Foan ile de bir araya geldi. Pazartesi günü ise Çin Halk Bankası (PBOC) Başkanı Pan Gongsheng ve eski başbakan yardımcısı Liu He ile görüştü.

Görüşmelerin ardından CNBC’ye verdiği mülakatta Yellen, Çin’in makroekonomik ortamındaki değişimler kadar bu ülkeye yönelik ticari kısıtlamalar hakkında da “çok fazla düşünmediğini” söyledi. Ancak gümrük vergilerini göz ardı etmeyeceğini yineledi.

Hazine yetkilileri, ABD ve Çin’in finansal istikrar konularında da iş birliğini derinleştirdiğini, büyük bir bankanın iflasıyla başa çıkma konusunda yakın zamanda yapılan bir tatbikatın ardından iki finansal şok simülasyonunun daha planlandığını söyledi.

ÇİN’DEN ABD’YE: EKONOMİK MESELELERİ SİYASİLEŞTİRMEYİN

Devlet haber ajansı Xinhua’nın aktardığına göre Başbakan Li, ABD’nin “ekonomik ve ticari meseleleri siyasi ya da güvenlik meselelerine dönüştürmekten kaçınması” ve üretim kapasitesi konusuna “pazar odaklı ve küresel bir perspektiften” bakması gerektiğini söyledi.

Çin Ticaret Bakanı Wang Wentao, Paris’te Çinli elektrikli araç üreticileriyle yaptığı yuvarlak masa toplantısında daha sert itirazlarda bulunarak, ABD ve Avrupa’nın Çin’in fazla elektrikli araç kapasitesine ilişkin iddialarının temelsiz olduğunu söyledi.

Wang, Avrupa Birliği’nin sübvansiyon karşıtı bir soruşturmasını görüşmek üzere yaptığı gezide, “Çin’in elektrikli araç şirketlerinin sübvansiyonlar yerine sürekli teknolojik yeniliklere, mükemmel üretim ve tedarik zinciri sistemlerine ve tam piyasa rekabetine güvendiğini” belirtti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!