Geçen hafta ABD Kongresi’ni işgal eden destekçilerini cesaretlendirdiği gerekçesiyle Başkan Trump hakkında ikinci kez azil soruşturması başlatıldı. Böylece Trump, hakkında ikinci kez azil soruşturması açılan ilk ABD başkanı oldu.

Demokratların kontrolündeki Temsilciler Meclisi’nde 232 Kongre üyesi Trump’ın suçlanması için oy kullanırken, 197 Kongre üyesi de aksi yönde oy kullandı. Bu oy sayıları, bazı Cumhuriyetçilerin de Trump’ın suçlanmasına yönelik oy kullandığını gösteriyor.

Ancak suçlamaya rağmen Trump’ın olağanüstü hızla görevden alınması, Seçilmiş Başkan Joe Biden’ın 20 Ocak’taki yemin yöreninden önce pek olası görünmüyor. Senato çoğunluk lideri Cumhuriyetçi Mitch McConnell, 19 Ocak’tan önce azile yönelik bir oturum gerçekleştirilmeyeceğini açıkladı.

Demokratlar neden Trump’ın azlini istiyordu?

Demokratlar, Trump’ı, geçen hafta yaptığı konuşmayla destekçilerini “ABD Kongresi’ne saldırmaya teşvik etmekle” suçluyor.

Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen sunulan tasarıda ayrıca “ağır ve vahim suç işlediği”, “kötü davranışta bulunduğu” gerekçeleriyle Trump hakkında azil sürecinin başlatılması isteniyor.

İlgili Haber:  Trump, Savunma Bakanı'nı görevden aldı

Trump ise Kongre’ye düzenlenen saldırının ardından yaptığı açıklamada, “Söylediklerimin hiçbiri yanlış değildi, hiç şiddet istemedim” demişti.

Trump neyle suçlanıyor?

Trump’ın azli konusunda kabul edilen tasarı, adli suçlamalar değil, siyasi suçlamalar içeriyor.

Esas olarak “hükümete karşı isyana teşvik” suçlamasını içeren azil tasarısında ana başlıklar şöyle sıralanıyor:

Başkanlık seçimi sonuçlarında yolsuzluk yapıldığına dair yanlış iddialarda bulunmak ve seçim sonuçlarının tanınmaması çağrısı yapmak Beyaz Saray yakınlarında toplanmış kalabalığa seslenerek onların yasa dışı eyleme geçmesini teşvik etmek Trump’ın kışkırttığı kalabalığın bazı üyelerinin yasa dışı bir şekilde Kongre’yi basması, bir güvenlik görevlisinin ölümüne yol açacak şekilde şiddete ve yıkıcı eylemlere başvurması Trump’ın, başkanlık seçimlerinin tescilini engellemeye yönelik önceki çabalarının devamı niteliğinde adımlar atması Meclis, Aralık 2019’da Trump’ı, Ukrayna’dan Joe Biden ve oğluyla ilgili soruşturma başlatmasını talep ederek kanunları çiğnediği gerekçesiyle azletmişti.

Ancak Senato’da o dönem çoğunluk Cumhuriyetçilerdeydi ve yapılan oylama sonucu Trump görevini sürdürebilmişti.

İlgili Haber:  ABD Anayasa Mahkemesi'nden Trump’ın Mali Kayıtlarına Erişim İzni

ABD’de daha önce Temsilciler Meclisi hiçbir başkan hakkında iki kez görevden azledilmesi kararı almamıştı.

Meclis’in Trump’ı azletmesi halinde, Senato’da suçlu olup olmadığına yönelik bir yargılama gerçekleştirilecek ve oylama yapılacak.

Trump’ın suçlu bulunması için Senato’da üçte iki çoğunluk gerekiyor, bu da en az 17 Cumhuriyetçi senatörün bu yönde oy vermesi demek.

New York Times: 20 Cumhuriyetçi senatör Trump aleyhine oy kullanmaya hazır

New York Times gazetesi, 20 Cumhuriyetçi senatörün Trump aleyhine oy kullanmaya hazırlandığını, ancak yargı sürecinin ne zaman başlayacağının netleşmediğini yazdı.

Senato yargı sürecini Trump’ın 2024 yılında yeniden başkan adayı olmasını engellemek için kullanabilir.

ABD Anayasası’nın 25’inci maddesi, Başkan Yardımcısı’nın çağrısı üzerine kabinenin çoğunluğunun kararıyla başkanın görev ve yetkilerinin geçici olarak yardımcısına devredilmesini öngörülüyor.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Demokratların bu yöndeki talebini reddetmişti.

Kaynak: BBC