79 Kuruluştan Ortak Açıklama: Zeytinlikler Maden Sahası Yapılamaz

Zeytinlikleri madenciliğe açan yönetmeliğe karşı ortak açıklama yayınlayan 79 kuruluş, zeytinliklerden enerji üretimi gerekçe gösterilerek vazgeçilme girişiminin hukuka ve bilime aykırı olduğuna dikkat çekti, "Zeytinliklerin koşulsuz korunmasını talep ediyoruz" dedi.

featured

ANKARA – Sermaye devletinin zeytinlikleri patronlara maden sahası olarak peşkeş çekmesine karşı mücadele büyüyor.

Zeytin ve zeytinyağı üreticileri, ekoloji ve demokratik kitle örgütlerinden oluşan 79 kuruluş, zeytinlikleri madenciliğe açan yönetmelik hakkında ortak açıklama yayınladı.

Yönetmeliğe karşı açılan yüzlerce davanın pek çoğunda yürütmeyi durdurma kararı çıktı. Fakat Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı‘nın itirazı üzerine Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu (DİDDK), 31 Temmuz’da “müşterek bir karar verilmesi gerektiğini” belirterek bazı davalarda verilen yürütmeyi durdurma kararını iptal etti.

Buna karşı yapılan açıklamada zeytinlikleri madenciliğe karşı yeniden savunmasız bırakan yeni kararın kabul edilemez olduğu vurgulayan kurumlar, yönetmelik değişikliğinin iptalini istendi.

’83 YILDIR YASALARLA KORUNAN ZEYTİNLİKLER…’

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre yönetmelik değişikliğinin hukuka aykırı olduğu belirtilen açıklamada, “83 yıldır yasalarla korunan Anadolu’nun zeytinlikleri, birçok kez madencilik faaliyetlerine, imara, enerji projelerine açılmak istendi. Ancak zeytin üreticileri, yaşam savunucuları, sivil toplum örgütleri ve sendikaların mücadelesi sonucu zeytin ağaçları bugüne kadar korunabildi” denildi.

‘YEREL TOPLULUKLARIN DA GEÇİM KAYNAĞI’

Açıklamada, Türkiye’nin zeytin üretiminde dünyada 5’inci, zeytin ihracatında ise 4’üncü sırada olduğu belirtilerek “Elektrik ihtiyacı gerekçesiyle ülkemizin dış ticaret dengesinin sağlanmasında zeytin ihracatının payı görmezden gelinerek zeytinle ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlanması engelleniyor. Unutulmamalı ki, soframızdan eksik etmediğimiz zeytinimiz, bin bir çeşit börtü böceğin yaşam alanı olmasının yanında yerel toplulukların da geçim kaynağı. Değil tek bir zeytin tanesini kaybetmek, bu toprakların binlerce yıllık zeytin üretimini daha da artırmamız gerekiyor” denildi.

‘ZEYTİNLİKLER KOŞULSUZ KORUNMALI’

Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı: “İklim krizi ve gıda krizi göz önünde bulundurularak, Türkiye için hayati önemdeki zeytinliklerinden, enerji üretimi gerekçe gösterilerek vazgeçilme girişiminin hukuka ve bilime uygun olmadığını bir kez daha ifade ediyor, zeytinliklerin koşulsuz korunmasını talep ediyoruz.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!