Pulver’de İşçiler, İşten Atmalara Karşı Üretimi Durdurdu

Pulver Kimya'da patron 1 işçiyi daha işten attı, işçiler üretimden gelen gücünü kullanarak cevap verdi. Patron, sendikaya saygı duyulacağını ve kimsenin işten atılmayacağını taahhüt etti.

featured

İSTANBUL – Pulver Kimya’da 14 gündür sendikal hakları için direnişlerini sürdüren işçilerin mücadelesi devam ediyor. Bugün 1 işçinin daha işten atıldığı Pulver Kimya’ya bağlı Elastron firmasında işçiler yaklaşık 3 saat üretimi durdurdu. O esnada işçi temsilcileriyle toplantıda olan patron, işçilerin sendika hakkına saygı duyacağını belirterek bundan sonra işten atmanın yaşanmayacağına söz verdi.

İŞTEN ATMAYA ÜRETİMİ DURDURMA YANITI

Evrensel’de yer alan habere göre; 16.00 vardiyasına gelen işçiler dışarıda sloganlar atarak işten atmayı protesto etti. İçeride makine başında olan işçiler ise üretimi durdurarak dışarıdaki arkadaşlarına destek verdi.

Fabrika önünde “Sendika hakkımız engellenemez”, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Atılan işçiler geri alınsın” ve “Birleşen işçiler yenilmezler” sloganları atan işçiler, içeri girmek istediklerinde ise barikatla karşılaştı. Barikatı aşarak içeri giren işçiler, patronun toplantıda olduğu sırada içeride de sloganlarına devam etti.

PATRONDAN TAAHHÜT

Toplantı bitinceye kadar işbaşı yapmayan işçiler, taleplerini patrona iletti. “Ben sendikaya karşı değilim” diyen patron, “Size taahhüt ediyorum, bundan sonra kimse işten çıkarılmayacak. Siz de istediğiniz gibi sendikaya üye olabilirsiniz, sizin anayasal hakkınız. Siz bu işi Meclise kadar taşımışsınız zaten. Son işçiyi amirler bana bildirdi, sözleşmeli almıştım zaten, o yüzden çıkardım” ifadelerini kullandı.

“BİZ KAZANACAĞIZ”

Petrol-İş Gebze Şubesinden yapılan paylaşımda ise “Pulver Kimya direnişimiz 14. gününde büyüyerek devam ediyor. İşverenin bir üyemizi daha işten çıkarma hamlesine işçiler üretimden gelen gücünü kullanarak cevap verdi. Anayasal hakkımızın engellenmesine müsaade etmeyeceğiz. Kenetlenmişse nasırlı eller, çaresi yok biz kazanacağız. Yaşasın ve büyüsün örgütlü mücadelemiz” denildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!