TPI’da Delege İşçilere Baskı Yapılıyor

TPI Composite fabrikasında, işverenin mevcut yönetimin listesine muhalif olan delegeleri çağırıp baskı yaptığı iddia ediliyor.

featured

İZMİR – İzmir Menemen ve Çiğli’de bulunan, rüzgar türbini kanadı üretimi yapılan ABD sermayeli TPI Composite fabrikasında, Cumartesi günü yapılacak Petrol-İş İzmir Şubesi genel kurul öncesi tartışmalar devam ediyor.

İşverenin, özellikle mevcut yönetimin listesine muhalif olan delegeleri çağırıp, beyaz yaka olma teklifinde bulunduğu ve kabul edenlerin Cuma ve cumartesi günü eğitime katılması gerektiğini söylediği iddia edildi.

“DURUMU SEÇİMLERE MÜDAHALE OLARAK GÖRÜYORUZ”

İşçiler aldığımız bilgiye göre işveren seçimlere 3 gün kala delege işçilere beyaz yaka olma teklifinde bulundu. İşçiler, bu teklifin ve eğitimin tam da seçimlere denk gelmesini manidar bulduklarını söylerken, “Cuma, cumartesi günü yapılan eğitime katılmayı kabul etsek otomatikman cumartesi günü kongreye katılamayacağız. Yani işveren bir yerde kongre olan güne müdahale ediyor. Çok fazla arkadaşımız arandı. Hatta bazıları eylemler sürecinde kapı önüne atılan, farklı farklı şeylerle yaftalanan insanlardı. Şimdi işveren yetkilileri aranıyor ‘siz bizim için kıymetlisiniz, beyaz yaka olmalısınız. Ama hemen gelin yarım saatiniz var bunun kararını vermeniz lazım’ diyerek sıkıştırıyorlar. Sendikal bürokrasi dedik her şey olur dedik ama bu şu an ki şube yönetimi aynı zamanda genel merkezine de yansıyan bir durum. Bu seçimlere bir müdahaledir” dedi.

Seçim gününün dışında yine eğitiminin yapılabileceğini ifade eden işçiler, “Bu yaklaşım doğru değil, günler çuvala mı girdi. Bırakın seçim bitsin pazartesi günü kimi nerde düşünüyorsanız oturup konuşulur, yapılır. Ama kalkıp seçime üç gün kala böyle bir hamle yapıp işçiyi de bir yerde baskı altına alıp bir vardiya amiri ordusuyla karşılarsanız bu olmaz. Bu çirkin yaklaşımlardan vazgeçsinler” diye ekledi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!