Basın özgürlüğünün önünde zaten kurumsallaştırılmış olan engeller daha da katılaştırılarak tüm muhalif sesleri boğma siyaseti izleyen sermaye devleti, mahkemeleri aracılığıyla gazetecilere cezalar yağdırmaya devam ediyor.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem gazetesinin ana davasında karar çıktı. Çağlayan’da bulunan İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 4. duruşmasında, Eş Genel Yayın Yönetmeni Eren Keskin ve Sorumlu Yazıişleri Müdürü İnan Kızılkaya hazır bulunurken, gazetenin imtiyaz sahibi Kemal Sancılı ile Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya duruşmaya katılmadı.

İlgili Haber:  Binlerce İnsan Bağımsız Medya İçin Sokakta: 'Bilgiye Erişim Tehlikede'

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, Kemal Sancılı, İnan Kızılkaya ve Eren Keskin’e “örgüt üyeliği” iddiasıyla 6’şar yıl 3’er ay, Zana Kaya’ya ise “örgüt propagandası” iddiasıyla 2 yıl 1 ay hapis cezası verdi.

İlgili Haber:  Dört Gazeteci 1000 Gündür Tutuklu: İddianame Hala Hazırlanmadı

‘Hiçbir yere girmeyeceğim, buradayım!’

Aynı zamanda İHD Eş Genel Başkanı olan Eren Keskin, kararın ardından Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “30 yıldır, İnsan Hakları hareketi içindeyim. Çok yargılandım, düşüncelerim nedeniyle cezaevinde kaldım. Ancak ilk kez, ‘silahlı örgüt üyesi’ sayılarak, ceza aldım. 6 yıl 3 ay. Hiçbir yere gitmeyeceğim. Buradayım” ifadelerini kullandı.