10 Ekim Katliamının Gerçek Failleri Yargılansın Çağrısı

10 Ekim Katliamı'nın 82’nci ayında bir araya gelenler, gerçek faillerin bulunması talebini yineledi.

featured

ANKARA – 10 Ekim Barış Derneği, Ankara’da 10 Ekim 2015’te gerçekleştirilen mitinge yönelik DAİŞ’in bombalı saldırısında yaşamını yitiren 104 kişi için katliamın 82’inci ayında Tren Garı önünde anma gerçekleştirdi. Anmada, katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğrafları taşındı. Saygı duruşuyla başlayan anma programında, “10 Ekim’i unutma, unutturma” ve “Gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek” sloganları atıldı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Iğdır Milletvekili Habip Eksik ile çok sayıda partili de programa katıldı.

MÜCADELE VURGUSU

10 Ekim Barış Derneği yönetiminden İhsan Seylan, adalet talebini yineledi. Seylan, “Gerçek katiller bulunana kadar mücadeleye devam edeceğiz. O gün burada 3 gün yas ilan edenler, sonrasında katliamı unutanlar ve hatırlamayanlardır. Katliamın gerçekleştiği gün, burada barış bayrakları sallansaydı bu katliamlar gerçekleşmeyecekti. Biz adalet talebimizi yenilemeye ve failler yargılanana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

YÜKSELEN ADALET TALEBİ

HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik ise, ülkenin her yerinin adalet arayan insanlarla dolduğunu söyledi. Ailelerin acısından derinden hissettiklerini belirten Eksik, “Bugün Türkiye’nin her yeri barış, adalet ve özgürlüğü savunan halklarla dolu. Dedeoğluları ailesi, Urfa’da Şenyaşar ailesi. İstanbul ve İzmir’de tutuklu ailelerin Adalet Nöbeti. Ülkenin her alanı, bir zulüm zorbalık alanına dönüşmüş durumda” diye belirtti.

‘GERÇEK FAİLER ORTAYA ÇIKARILSIN’

Katliamın ardından etkin bir soruşturmanın yapılmadığı ve katliamda sorumlu olan kamu görevlilerin yargılanmadığına dikkat çeken Eksik, bu durumun insanları derinden yaraladığını kaydetti. Eksik, “Soruşturma yürütülüyor ama adalet sağlanamıyor. Bu katliamların gerçek faillerinin ortaya çıkarılması gerekir. Kamu görevlerinden tutun, katliamın faillerine kadar herkes yargı önünde hesap vermelidir. Şiddetten, kaostan beslenen iktidarlar olduğu sürece, adaletsizlikler olmaya devam edecektir. Bu meydanın gelecekteki kuşaklara aktarılması ve onların anısını sahip çıkılması için anıt yapılması gerekir. Ankara Büyükşehir Belediyesi, 103 canımızı yitirdiğimiz bu alanı anıt haline getirsin” ifadelerini kullandı.(MA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!