Yazar Meral Şimşek: Çıplak Aramaya Maruz Bırakıldım

mardinli-kitapseverler-tarafindan-organize-edilen-soylesi-ve-imza
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AKP’li Özlem Zengin’in, “60 yıldır belki bu arama var, Avrupa’da, ABD’de, İsrail’de var. Havaalanlarına gittiğinizdeki aramalardan bir farkı yok” şeklindeki ifadelerinin ardından ‘çıplak arama’ uygulamasına maruz bırakıldığını açıklayanlar peşi sıra gelirken, yazar Meral Şimşek de çıplak arama işkencesine maruz bırakıldığını anlattı.

Bianet’ten Evrim Kepenek‘e konuşan yazar Meral Şimşek şu ifadeleri kullandı: “Benim aldığım ödülleri de suç unsuru gibi sundular. İngiliz PEN’in 12 yazara verdiği ödülü suç unsuru yaptılar. Öykülerimde, şiirlerimde, örgüt militanlarının kod adlarını kullandığımı iddia ettiler, yok öyle bir durum.

Gözaltındaki sorulardan 17 ay boyunca telefon ve yakın takip altında olduğumu anladım. Buna gerek yoktu, zaten katıldığım etkinlikleri sosyal medyada açıklıyorum. Hepsi izinli. Mesela Batman Kürt Edebiyat Günleri’ne katıldım. Hepsi yasal izinli etkinlikler.”

‘RAHMİMDEN AMELİYAT OLMAMA RAĞMEN’

Malatya Emniyet Müdürlüğü’nde, kartonlar üzerinde dur-kalk şeklindeki çıplak aramaya maruz bırakıldığını anlatan Şimşek, “Onlara, aylar önce rahmimden ameliyat oldum dememe rağmen vajinal arama da yaptılar” diyor.

‘SU DA VERMEDİLER’

Yazar Şimşek, çıplak işkencenin dışında bir de sekiz saat su verilmediğini belirtiyor: “Beni örgüt üyeliğinden gözaltına aldılar. Emniyet’te saatlerce su istedim vermediler. Avukatım geldikten iki saat sonra su verdiler bana. Sorgu süresince de sürekli olarak katıldığım edebiyat söyleşilerini, aldığım ödülleri sordular.”

‘KİTAPLARIMI DAHİ ALDILAR’

Şimşek’in en çok öfkeli olduğu konu ise evinde bulunan kendi yazdığı kitaplara dahi el konulması: “Benim yazdığım kitapları, elektronik araçları her şeyi aldılar. Kütüphanemdeki bazı kitapların yasak olduğunu söylediler. Bilmiyordum. Onları da aldılar.

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!