02:17

Uluğ Enerji İşçileri Yaşanabilir Ücret için Direnişte

Uluğ Enerji ile DİSK/Enerji-Sen arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmeleri devam ederken, işverenin ücret teklfini yetersiz bulan işçiler direniş başlattı.

BURSA – Uluğ Enerji ile DİSK/Enerji-Sen arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmeleri devam ederken, işverenin 14 bin 230 lira ücret önermesiyle enerji işçileri direnişe geçtiklerini duyurdu. İşçiler, “Sefalet ücretini kabul etmiyoruz, gün mücadeleyi büyütme günü tüm enerji işçilerini şirket önüne çağırıyorum” dedi.

TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine eylem yapan Uluğ Enerji işçileri, bir kez daha sefalet ücretini kabul etmeyeceklerini söyledi.

Uluğ Enerji’nin dayattığı “sefalet ücretine” tepki gösteren DİSK Enerji Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin şirket önünde yaptığı açıklamada, “Sefalet ücretini kabul etmiyoruz gün mücadeleyi büyütme günü tüm enerji işçilerini şirket önüne çağırıyorum” dedi.

“Sefalet ücretidir, açlığa mahkum etmektir”

DİSK Enerji Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin, “Her yapılan görüşmelerde bize içerden söylenenler ‘kafamızdaki rakamlara yakın rakamlar telaffuz ediyorsunuz. Biz bu anlaşmaları mutlu sona ulaştıracağız. Sizin üyelerinizse bizim de aynı zamanda işçilerimizdir mağdur olmasını kabul etmiyoruz’ diyenler bize bugün en yüksek önerdikleri ücret, 14 bin 230 lira. Yemeği yolu her şeyi içinde sefalet ücretidir. Açlığa mahkum etmektir tüm Uluğ çalışanlarını bunu asla kabul etmeyeceğiz” diye konuştu.

“Çocuklarımızın geleceğine birlikte sahip çıkalım”

Çocuklarımızın rızkını, evimize götüreceğimiz ekmeği burada patronların iki dudağının arasına bırakmayacağız diyerek yola çıktıklarını ifade eden Keskin, “Gün birlik günü, gün kavga günü, gün mücadele günü sesimizi yükseltme günü. Ya gelip burada taleplerimize sahip çıkacağız ya da çok açık net söylüyorum, İngiliz sermayesinin burada borazanlığını yapanların sefalet ücretine mahkum olarak yaşayacağız. Biz buradayız kalkmıyoruz işçi arkadaşlarımızdan da başka hiç kimseye güvenmiyoruz. İnsanca yaşayacak bir ücreti alana kadar birlikte mücadeleyi yükselteceğimize, kavgadan kaçmayacağımıza, bu kapıda açlıktan ölecek de olsak enerji işçisine yakışır bir toplu iş sözleşmesini hayata geçirmeden bu süreci sonlandırmayacağımızı söylüyoruz. Çağrımız tüm işçi arkadaşlarımıza, gelin çocuklarımızın geleceğine birlikte sahip çıkalım. Uluğ kapısındayız tüm işçi arkadaşlarımızı da buraya davet ediyoruz. Bizlere huzur yokken çok açık, net söylüyoruz sefalet ücretini bize mahkum edenlere de huzur yok. Biz buradayız ayrılmıyoruz” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!