TYP Çalışanları Ücretsiz İzne Çıkarıldı

Yılın en fazla 9 ayı çalışabilen, sonrasında 3 ay işsiz kalan ve sözleşmeye bağlı olarak yeniden işe girebilen TYP’li çalışanlar, pandemi sürecinde bir kez daha açlığa mahkum edildiklerini söyledi.

138706
Görsel: DHA
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İZMİR – Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) kapsamında “İşsizliğe geçici çözüm” adı altında getirilen toplum yararına program (TYP) kapsamında temizlik, güvenlik gibi işlerde birçok kamu alanında yılda en fazla 9 ay çalıştırılan işçiler, yeni kısıtlamalarla birlikte ücretsiz izne çıkarıldı.

Yılın en fazla 9 ayı çalışabilen, sonrasında 3 ay işsiz kalan ve sözleşmeye bağlı olarak yeniden işe girebilen TYP’li çalışanlar, pandemi sürecinde bir kez daha açlığa mahkum edildiklerini söyledi.

Ücretsiz izne çıkarıldığını kendi çabasıyla öğrendiğini anlatan bir işçi, “Bilgi bile verilmedi. Böyle bir şey olacağını tahmin etmiştik. Ama net bir yazı yoktu. Ben de en azından geçici görevlendirme istedim. Ekmek parası için sürekli kapıları çaldım. Ancak sonunda görev değişikliği talebim onaylanmadı. Oysa daha önce yapabilmiştim” dedi.

‘ÇÖZÜM BEKLİYORUZ’

“İŞKUR’u arayıp bilgi almak istediğimde onlar da hangi kuruma bağlı çalışıyorsam onların inisiyatifinde olduğunu söyledi. O görmüyor, bu görmüyor ne olacak?” diye tepki gösteren işçi sonunda 17 gün ücretsiz izne çıkarıldığını öğrendiğini ifade etti. İşçi, “Muhatap bulamıyoruz, her yerde bir belirsizlik. Sadece sosyal medya hesaplarından kurumlara bakıp TYP personeli ücretsiz izne tabi tutulacak diye biliyorum. Çalışmadıkları günün parasını da alamayacaklar yazıyor. 17 gün sonra işe döneceğim mi onu da bilmiyorum, belirsizlik yaşıyoruz. Bakanlıktan çözüm bekliyoruz” diye konuştu.

TYP kapsamında olanların sürekli işsizlik sorunu yaşadığını dile getiren işçi, “TYP çalışanları neden mevsimlik görünüyor, neden kalıcı olamıyor? Sözde işsizliğe geçici çözüm bulma amaç ama aslında geçici ümitler. Ben ne yapacağım bu sürede? Elektrik, su faturaları… Bir markete gidiyorsun dünya kadar masrafın var, gelirinden çok giderin var” ifadelerini kullandı.(evrensel)

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!