Tutuklu Yakınlarının Adalet Nöbetine Polis Saldırdı: 6 Gözaltı

Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi önünde Adalet Nöbeti tutan tutuklu yakınlarına polis müdahale etti.

featured

İSTANBUL – Tutuklu yakınlarının, hasta ve infazı yakılan tutuklular için Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi önünde Adalet Nöbeti eylemi 11’inci haftasında devam etti. Adalet Nöbeti’ne Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş sözcüsü Esengül Demir, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu, Marmara Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (MATUAY-DER) Eş Başkanı Nesim Özkan, Göç İzleme Derneği (GÖÇİZDER) Eş Başkanı Kamile Kandar, Anadolu Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ANYAKAY-DER) Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatları HDP Gençlik Meclisi üyeleri, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) üyeleri ve çok sayıda kişi katıldı.

Adliye önünde açıklama yapmak isteyen tutuklu yakınları, polis Kağıthane Kaymakamlığı’nın yasak kararı gerekçesiyle engellenmeye çalıştı.

Duruma tepki gösteren HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu, “Cezaevinde yaşanan hak ihlallerine karşı buradayız. Aysel Tuğluk, Mehmet Özkan hayatını kaybetmesin diye buradayız. Hapishanelerde tabutlar çıkmasın diye buradayız. Bu anneler çocuklarının tabutla gelmesini istemiyorlar” dedi.

Piroğlu ve tutuklu yakınlarını engellemeye çalışan polislere, tutuklu yakını Fince Akman, “Hak, hukuk diyorsunuz. Bizim de yaşamaya hakkımız var” diyerek tepki gösterdi. Polis daha sonra Piroğlu ve annelere müdahale etti, yerlerde sürükledi. Duruma tepki gösterenler de polisin müdahalesine maruz kaldı. Polisler tutuklu yakını Fince Akman, Kumru Akgül, DBP yöneticisi Sıtkı Tatlıcıoğulları, HDP Gençlik Meclis üyeleri Ahmet Bayazıt, Fırat Kaya ve ANYAKAYDER üyesi Fırat Demir’i gözaltına aldı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!