TÜRK-İŞ Başkanı Atalay: Sayımız Yetmedi

featured

ANKARA – Emekçi sendikalarının ve konfederasyonlarının örgütlü gücüne, tarihsel ve sınıfsal haklılığına ve sınıf mücadelesine dair bir inancı olmadığını gösterir nitelikte konuşan Atalay, asgari ücret konusundaki basiretsizliklerini ‘sayılarının yetmemesi’ ile açıklamaya çalıştı.

Türk-İş Genel Başkanı Atalay asgari ücret görüşmelerinde söz hakkı olan 15 kişilik yapı içerisinde işçilerin 5 temsilcisinin yer aldığını hatırlatarak, son 40 yıldır yapılan görüşmelerde 4 kez anlaşma sağlandığını ifade etti

Asgari ücret rakamı olarak kırmızı çizgilerinin 3 bin lira olduğunun altını çizen Atalay, “Şimdi gelinen rakam 2 bin 825 lira oldu. Yani 3 bin lira kamuoyunun büyük bir bölümünü tebessüm ettirecek bir rakamdı, olmadı. Orada da sayımız yetmedi. Biz orada 5 kişiyiz. İşveren ile hükümet bir olunca istedikleri kararları alma imkanları var. Şimdi bu ücret başında başlangıç ücretiydi. Şimdi öyle bir noktaya geldi ki bu ücret geçim ücreti oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

Atalay, 7 milyon civarında olan asgari ücretlinin yüzde 80’inin bu ücretle geçinemediğini aktararak “İşçilerin Ocak ayında aldığı ücretleri Aralık ayında alamıyoruz. 4 bin lira Ocak ayında alan işçi, Aralık ayında 3 bin 400 lira civarında bir ücret alıyor. Bu vergi sistemi ile ilgili düzenleme yapılarak az alandan az, çok alandan çok almak lazım. “ diye konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!