Türk-İş: Asgari Ücret Toplumun Kabul Edeceği Rakam Olmalı

turk-iş
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ANKARA – Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 15 Aralık’ta gerçekleştirilecek ikinci toplantısı öncesi açıklamalarda bulundu. Asgari ücretin 40 yıl içerisinde sadece 4 kez işçi, işveren ve hükümetin mutabakatıyla belirlendiğine dikkati çeken Atalay, asgari ücretin 40 yıl önce başlangıç ücreti olduğunu ancak gelinen aşamada 7 milyon işçinin “geçim ücreti” olduğunu söyledi. Atalay, “Geçim ücreti diyorum ama insanlar bu ücretle geçinemiyor” dedi. Atalay, “Mevcut asgari ücret rakamıyla insanların geçinme şansı yok. Onun için işverenler, hükümet ve TÜİK mantıklı ve makul bir rakamı komisyon üyelerinin önüne getirmeli. Komisyondaki arkadaşlarımızın bize ileteceği bu rakamı, biz de Hak-İş ve DİSK ile paylaşırız” şeklinde konuştu. 

‘TOPLUMUN RAKAMI OLMALI’ 

Atalay, şöyle devam etti: “Önce işveren ve hükümet getirsin rakamı. Makul, mantıklı, çalışanların kabul ve tebessüm edeceği bir rakam olursa buna ‘evet’ deriz. Biz de isteriz işveren ve hükümetle birlikte imzalayalım ama toplumun kabul edeceği bir rakam olmalı. TÜİK, bir işçinin aylık gıda harcama tutarını açıklasın. Ona göre hareket ederiz. Toplumun yüzde 40’ı güzel bir haber bekliyor. Güzel haberlere toplumun bu dönemde daha çok ihtiyacı var. İnşallah, umut ettiğimiz bir rakam önümüze gelir, biz de masada imzalarız.”

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!