TPI’da Direnişle Kazanan İşçilerin Delege Listesi de Seçildi

featured

İZMİR – İzmir Menemen ve Çiğli’de bulunan, rüzgar türbini kanadı üretimi yapılan ABD sermayeli TPI Composite fabrikasında yapılan delege seçimlerinde, direnişi kazanımla sonuçlanan işçilerin hazırladığı listeler farkla öne çıktı.

Petrol-İş’in örgütlü olduğu TPI Composite’de Petrol-İş İzmir Şube üyesi 3 bin 600 işçinin çalıştığı fabrikada yapılan delege seçimlerinde, 2’sini işçilerin, 1’ini mevcut şubenin hazırladığı 3 liste yarıştı. 136 delegenin seçildiği seçimlerde mevcut şube yönetiminin çıkardığı listede delege sayısı 29’da kalırken işçilerin hazırladığı iki listeden biri 55, diğeri 52 olmak üzere 107 kişi delege seçildi.

“NE OLMUŞTU?”

Petrol-İş’in örgütlü olduğu TPI Composite işçileri düşük zamma karşı temmuz başında üretimi durdurarak direnişe geçmişti. Direniş sürecinde patron 200’e yakın işçiyi de işten atmıştı. Direniş öncesi yüzde 30’luk asgari ücret zammına ek olarak yüzde 5 zam öneren patron direniş sürecinde teklifini yüzde 9 olarak revize etmiş, işten atılan işçilerin de geri alınacağını vadetmişti. İşçiler Petrol-İş İzmir Şubenin bu teklifi üç defa oylatmasına tepki göstererek direnişi devam ettirmişti. İşçilerin günlerce süren direnişi sonucu asgari ücrete yapılan yüzde 30 zammın üzerine yüzde 15 zam, ihtarların geri çekilmesi, atılan işçilerin geri alınması ve çalışılmayan günler için ücret kesintinin olmaması talepleri kabul edildi. Tüm taleplerini kabul ettiren işçiler mevcut sendikadaki anlayışı da değiştirmeyi hedeflediklerini; sözün, kararın ve yetkinin işçide olduğu bir anlayışı kuracaklarını vurgulamıştı. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!