Sermaye Devletinin İşçi Düşmanlığı: Erdoğan’dan Bir Greve Daha Yasak!

Sermaye devletinin gizlenemez işçi düşmanlığı her vesileyle kendini açığa vuruyor. Sermayenin korkulu rüyası olan grevlere kah TBMM'den kah Erdoğan'dan gelen yasaklar devam ediyor.

featured

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Schneider Elektrik’teki grev kararını “milli güvenliği bozucu nitelikte gördüğünden” 60 gün süreyle ‘erteledi.’

Daha önce Bekaert grevlerini yasaklayan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Resmi Gazete’de yayımlanan kararla Schneider Elektrik’te işçilerin haklarını almak için başlattıkları grevi de ’60 gün süreyle erteledi.’

Erdoğan’ın imzasını taşıyan grev ‘erteleme’ kararı, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Kararda şu ifadeler yer aldı: “Schneider Enerji Endüstrisi Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nin Kocaeli ili Çayırova ilçesinde yer alan iş yerinde Birleşik Metal-İş Sendikası tarafından alınmış olan grev kararının, milli güvenliği bozucu nitelikte görüldüğünden 60 gün süreyle ertelenmesine, 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’nun 63’üncü maddesi gereğince karar verilmiştir.”

BEKAERT İŞÇİSİ YASAĞA RAĞMEN KAZANMIŞTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2022 sonunda da “Millî Güvenliği Bozucu Nitelikte Görüldüğü” gerekçesiyle Bekaert işçilerinin grevini yasaklamıştı. Bu karara rağmen iş durdurup direnişe başlayan işçiler, daha sonra şirket yönetimine taleplerini kabul ettirmişti.

‘AYNI YANLIŞLARI TEKRARLAYIP FARKLI SONUÇ BEKLİYORLAR’

Grev ‘erteleme’ kararı sonrası Birleşik Metal İş Sendikası’ndan yapılan açıklamada, “Çaresizlik içerisinde aynı yanlışları tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar bekliyorlar…” ifadeleri kullanıldı.

Anayasa Mahkemesi, 2018 yılında verdiği kararla grev erteleme kararlarının “yasaklama” anlamına geldiğini, grev hakkının engellenmesi olarak görülmesi gerektiğini belirterek, hak ihlali kararı vermişti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!