Sanayi Üretimi Düştü: İstihdam 287 Bin Azaldı

Sanayi üretimi temmuzda aylık olarak yüzde 4,2 daraldı. Yüzde 15,1 artması beklenen yıllık üretimdeki artış ise yüzde 8,7’de kaldı.

featured

İSTANBUL – Sanayi üretimi temmuzda bir önceki aya göre yüzde 4,2 azalırken yıllık yüzde 8,7 arttı.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, temmuz ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,2, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 7,9 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 11,7 arttı.

Geçen aya göre alt sektörler incelendiğinde de madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 1,8 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 5 azaldı. Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 4,5 arttı.

Sanayi üretimi haziran ayında ise yüzde 2,3 ile 10 ayın en hızlı yükselişini kaydederken geçen yılın aynı dönemine göre de yüzde 23,9 artmıştı.

SANAYİDE 287 BİN İŞSİZ DAHA!

Sanayi üretimi haziranda yüzde 2,3 ile 10 ayın en hızlı yükselişini gösterirken, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23,9 artış kaydetmişti. Bu gelişmede, korona yasaklarının haziran ayı itibariyle büyük oranda kaldırılması etkili olmuştu. Haziran ayında istihdam artışında 296 bin kişiyle sanayi ilk sırada yer almıştı. Sanayi sektöründe istihdam temmuzda ise bir önceki aya göre 287 bin kişi azaldı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!