RTÜK’ün Gündemi: Halk TV, Tele 1, FOX TV ve HaberTürk’e Ceza

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) yarın, deprem yayınları nedeniyle Halk TV, Tele 1, FOX TV ve HaberTürk’e ceza gündemiyle toplanacak.

featured

ANKARA – Sermaye devletinin tüm kurumlarıyla muhalefetin her renk ve tonunu boğma saldırıları aralıksız sürüyor.

Edinilen bilgiye göre, kanallara; “Türkiye Cumhuriyeti Devletinin varlık ve bağımsızlığına, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, Atatürk ilke ve inkılâplarına aykırılık”, “toplumda kin ve düşmanlığa tahrik”, “Tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerini esas almamak ve toplumda özgürce kanaat oluşumuna engel olmak” gibi gerekçelerle yaptırım uygulanması talep edilecek.

RTÜK, yarın; Maraş merkezli depremlerin ardından yapılan televizyon yayınlarını inceleyecek. Halk TV, Tele 1, Fox TV ve Haber Türk’ün yayınlarına ilişkin, izleme uzmanları tarafından hazırlanan raporlar değerlendirilecek. Halk TV yayınları ile ilgili iki, Tele 1 yayınları ile ilgili iki, Fox TV yayınları ile ilgili bir ve Haber Türk yayınları ile ilgili bir dosya; RTÜK toplantısının gündeminde olacak.

ANKA Haber Ajansı’nın edindiği bilgilere göre; Halk TV hakkında, Türkiye İşçi Partisi İstanbul Milletvekili Ahmet Şık’ın deprem bölgesinde yaptığı açıklamalar nedeniyle yaptırım talep edildi. Ceza, yayınlar ile ilgili “Türkiye Cumhuriyeti Devletinin varlık ve bağımsızlığına, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, Atatürk ilke ve inkılâplarına aykırı olamaz” ilkesini ihlal gerekçesine dayandırıldı.

Halk TV hakkında bir diğer yaptırım isteminde Can Coşkun’un sunduğu programda Şirin Payzın’ın deprem bölgesinden yaptığı anlatımın şu yayın ilkesine aykırı olduğu iddia edildi.

“Tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerini esas almak ve toplumda özgürce kanaat oluşumuna engel olmamak zorundadır; soruşturulması basın meslek ilkeleri çerçevesinde mümkün olan haberler, soruşturulmaksızın veya doğruluğundan emin olunmaksızın yayınlanamaz; haberin verilişinde abartılı ses ve görüntüye, doğal sesin dışında efekt ve müziğe yer verilemez; görüntülerin arşiv veya canlandırma niteliği ile ajanslardan veya başka bir medya kaynağından alınan haberlerin kaynağının belirtilmesi zorunludur.”

TELE 1’E ‘TOPLUMDA KİN VE DÜŞMANLIĞI TAHRİK’ NEDENİYLE CEZA İSTEMİ

Tele 1 hakkında; Merdan Yanardağ ve Emre Kongar’ın “18 Dakika” isimli programında kullanılan ifadelerin, yayınların “Irk, dil, din, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farkı gözeterek toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemez veya toplumda nefret duyguları oluşturamaz” ilkesinin ihlali gerekçesiyle ceza talep edildi.

Tele 1’de Namık Koçak’ın sunduğu “Forum” isimli programda, bölgedeki son durum hakkında yapılan yorumların da “Tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerini esas almak ve toplumda özgürce kanaat oluşumuna engel olmamak zorundadır; soruşturulması basın meslek ilkeleri çerçevesinde mümkün olan haberler, soruşturulmaksızın veya doğruluğundan emin olunmaksızın yayınlanamaz; haberin verilişinde abartılı ses ve görüntüye, doğal sesin dışında efekt ve müziğe yer verilemez; görüntülerin arşiv veya canlandırma niteliği ile ajanslardan veya başka bir medya kaynağından alınan haberlerin kaynağının belirtilmesi zorunludur” ilkesini ihlal ettiği ileri sürüldü.

FOX TV’DE ORTA SAYFA PROGRAMI NEDENİYLE ‘TARAFSIZLIK, GERÇEKLİK VE DOĞRULUK İLKESİ’NİN İHLALİ NEDENİYLE CEZA TALEBİ

FOX TV ekranlarında cuma akşamları yayınlanan Doğan Şentürk’ün sunduğu ve Murat Yetkin, Çiğdem Toker, Nevşin Mengü ile Deniz Zeyrek’in konuk olduğu “Orta Sayfa” programında; “Tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerini esas almak ve toplumda özgürce kanaat oluşumuna engel olmamak zorundadır; soruşturulması basın meslek ilkeleri çerçevesinde mümkün olan haberler, soruşturulmaksızın veya doğruluğundan emin olunmaksızın yayınlanamaz; haberin verilişinde abartılı ses ve görüntüye, doğal sesin dışında efekt ve müziğe yer verilemez; görüntülerin arşiv veya canlandırma niteliği ile ajanslardan veya başka bir medya kaynağından alınan haberlerin kaynağının belirtilmesi zorunludur” ilkesinin ihlali gerekçesiyle ceza talep edildi.

HABER TÜRK’E ‘TARAFSIZLIK, GERÇEKLİK VE DOĞRULUK İLKESİ’NİN İHLALİ NEDENİYLE CEZA TALEBİ

Üst kurul uzmanlarının hazırladığı rapordaki başka bir ceza konusu ise Haber Türk’de Fatih Altaylı’nın sunduğu deprem özel yayınında; “Tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerini esas almak ve toplumda özgürce kanaat oluşumuna engel olmamak zorundadır; soruşturulması basın meslek ilkeleri çerçevesinde mümkün olan haberler, soruşturulmaksızın veya doğruluğundan emin olunmaksızın yayınlanamaz; haberin verilişinde abartılı ses ve görüntüye, doğal sesin dışında efekt ve müziğe yer verilemez; görüntülerin arşiv veya canlandırma niteliği ile ajanslardan veya başka bir medya kaynağından alınan haberlerin kaynağının belirtilmesi zorunludur” ilkesinin ihlal edilip edilmediği değerlendirilecek.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!