Rapro/Gates’de Sendika Düşmanlığına ve İşten Atmalara Karşı Direniş

İzmir kurulu Rapro/Gates'te yaklaşık bir buçuk yıldır sendikalaşma çalışması yürüten işçiler, işten atılan 4 arkadaşları için fabrika önünde eylem yaptı.

featured

İZMİR – Kemalpaşa’da faaliyet gösteren Rapro/Gates Hortum Sanayi ve Tic. Ltd. Şirketi’nde çalışan 4 işçi, sendikaya üye oldukları için işten atıldı. Atılan işçilerin işe geri alınması talebiyle DİSK/Lastik-İş ve üyesi işçiler, fabrika önünde basın açıklaması düzenledi.

Basın açıklamasını okuyan Lastik-İş İzmir Şube Başkanı Yusuf Ziya Sarı, “Bugün burada 4 arkadaşımıza yapılan hukuksuzluk için toplandık. Ahlaksızlık için toplandık. Bir kez daha gördük ki bu ülkede ahlak da namus da bitmiştir” dedi.

“HUKUKSUZLUĞU TANIMIYORUZ”

Yasal hakkı olan raporu alan işçilerin bu bahaneyle işten atılmasının hukuksuz olduğunu vurgulayan Sarı, şunları dile getirdi:

“Üye sayısı 500’leri bulan işyerinde, işçinin iradesine karşı çıkan işverenin baskılarına, zulmüne, dayatmalarına karşı işçiler direniyor. İşveren mahkemeden medet umuyor. İşçinin iradesine saygı duymayana bizden saygı duyulmasını kimse beklemesin. Bu iş yerinde onlarca kadın üyemiz var. Şiddete uğruyorlar, tacize uğruyorlar, hakarete uğruyorlar. Şiddeti ve tacizi uygulayan ödüllendiriliyor. Rapor alan arkadaşlarımızın 25. maddeden, 45. maddeden iş akitlerini feshediyorlar. Böyle adaletsizliği, böyle hukuksuzluğu tanımıyoruz.”

“ARKADAŞLARIMIZIN HESABI SORULACAK”

İşçilerin açlık sınırı altında çalıştığına da dikkat çeken Sarı, “Bu arkadaşlarımızın hesabı sorulacak. Kadın işçilerimizi taciz eden insanların da hesabı sorulacak. Bu fabrikaya gecikmeli de olsa gireceğiz. Atılan işçiler bu fabrikaya halaylarla girecek” dedi.

“SÜREKLİ MOBBİNG ALTINDAYIM”

İşten atılan 4 işçiden biri, “Sürekli psikolojik baskı yapıyorlar, yıldırmaya çalışıyorlar ama asla yılmayacağız. En sonuna kadar devam edeceğiz” diye konuştu.

İşten atılan Ferman Arı da “İçeride baskı var, mobbing var. Özellikle ben merkezde olduğum için aşırı yoğun bir baskı var. Hâlâ devam ediyor. Tazminatsız işimize son verildi. Sadece mesaj yoluyla çıkışımı verdiler. İftiralar, söyledikleri yazdıkları her şey asılsızdır. Şahidim var. Bunlar bir plan yaptı, tutmadı. Biz inatla sendika diyoruz. Mücadelemize devam ediyoruz. 4 senedir çalışıyorum ama 2 senedir sendikalı olduğum için sürekli mobbing altındayım” dedi.

TACİZ VE ŞİDDET

İş yerinde şiddete, tacize uğrayan kadın işçiler de şunları söyledi:

“Sendikalı olduğumuz için her yaptığımız suç. Yemek saatinde, çay saatinde söylediğimiz sözler mesela arkadaşlarımıza, onları bile delil olarak kullanabiliyorlar. Kışkırtmaya çalışıyorlar. Kadın olarak söyleyemediğimiz şeyler de çok var. Bazı olaylar oldu, fotoğraflar da var, videolar da var. Bunu kendileri el altından kapatmaya çalıştılar. O insanlar hâlâ burada. Namussuzluk yapanlar ödüllendiriliyor burada. İnşallah kazanacağız.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!