Polisten Çocuklara Ev Baskınında, Karakolda ve İfadede İşkence!

Mardin'de Özel Harekat Polisleri tarafından evleri basılan çocuklar hem ev baskınında hem de karakolda ve ifade sırasında da polisin işkencesine maruz kaldı. Çocuklar kendilerine işkence uygulayan polisler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti.

featured
Temsili görsel

MARDİN – Nusaybin ilçesinde 14 Kasım’da özel harekat timlerinin eşliğinde yapılan ev baskınlarında evlerin kapıları kırılmış, yaşları 13 ile 17 arasında değişen 4 çocuk gözaltına alındı. Çocuklardan M.A. gözaltına alındığı gün F.E. ise bir gün sonra savcılık tarafından serbest bırakıldı. Nusaybin’de 13 Kasım günü kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından özel harekat timlerinin bulunduğu karakol binasına “yanıcı madde atmak” iddiası ile “örgüt üyeliği” ve “örgüte yardım” suçlamaları yöneltilen 13 yaşındaki H.E., 15 yaşındaki A.A. ve 19 yaşındaki Hakan E. ise, savcılığın tutuklama istemine karşın hakimlik tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Mezopotamya Ajansı’ndan Ahmet Kanbal’ın haberine göre, karakolda şiddete uğrayan çocuklar, savcılık ve mahkemede gördükleri işkenceyi anlattı. Çocuklar Nusaybin Cumhuriyet Başsavcılığı’na polisler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti.

‘POLİSLER KÜFÜR EDİP, ARKADAŞLARIMIZIN ÜZERİNE İFADE VERMEMİZİ İSTEDİ’

Hastane kontrolü sonrasında ve Nusaybin İlçe Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi’nde polis işkencesine maruz kaldığını belirten 15 yaşındaki A.A., yüzünde, gözlerinin çevresinde ve bacağında morartılar oluştuğunu söyledi. İfadesi olduğu gerekçesiyle karakola çağrıldığını anlatan A.A., karakola gittikten sonra evlerine baskın yapıldığını anlattı. A.A., “Karakolda bizi bir odaya koyup, dövdüler. Sabaha kadar bodrumda bulunan bir odada yerde yattık. Polisler, bize küfür edip, fotoğraflar gösterdi, arkadaşlarımızın üzerine ifade vermemizi istedi. Tanımadığımızı belirtince polisler bizi tekme tokatla dövdü. Karakola torpil attığımızı belirtiyor. Torpil atmadığımızı belirtince de polisler bize tekrar şiddet uyguladı. Polisler, ‘Seni bu masanın altına koyar sabaha kadar döveriz’ diyordu. Savcılığa çıkarıldığımızda yaşanan şiddeti anlattık. İfademiz alındıktan sonra serbest bırakıldık” diye anlattı.

‘6 YAŞINDAKİ KARDEŞİMİN BAŞINA SİLAH DAYADILAR’

Daha önce geçirdiği bir kaza nedeniyle ameliyat olan ve sırtında çok sayıda platin bulunan 16 yaşındaki F.E. ise polislerin evlerinin kapılarını kırarak, içeri girdiğini söyledi. Polislerin evde sırtlarına bastığını kaydeden F.E., “Polisler, 6 yaşındaki kız kardeşimin başına silah dayadı. Anneme de başlarını indirmelerini, kaldırmamalarını söylediler. Daha önce düştüğüm için sırtımda kırık vardı, kırık sırtıma basmamalarını istedim, ama dinlemediler” diye konuştu. Emniyete kendisine birçok isminin sorulduğunu dile getiren F.E., “Kolumdan tutup, iki üç defa duvara vurdular. 5-6 kişiydiler. Polislerden biri sağdan biri soldan tokat attı. Gözümün altına, ayaklarıma vurdular” diye anlattı.

‘İFADE İŞLEMLERİ SIRASINDA DA DARP EDİLDİ’

Darp edilen 13 yaşındaki H.E. de, götürüldüğü bodrum kattaki odada darp edildiğini anlattı. H.E., “Polisler kafamı masaya yatırdı. Polisler masada bulunan copu işaret ederek, ‘Bu copla seni mi döveyim yoksa arkadaşını mı’ diye sordu. ‘Kimi tanıyorsun’ sorusuna kimseyi tanımadığını belirttiğimde beni darp ettiler. Arkadaşımız H., ‘neden dövüyorsunuz’ diye sorunca kafasını kırdılar. Sonra bizi ikişerli odalara koydular. İfade işlemleri sırasında da darp edildik. Polisler hakkında şikayetçiyiz. Mahkemede de bizzat polislerin uyguladığı şiddeti anlattık. ‘Karakolun yakınlarına bomba patlatınız, PKK’ye yardım ediyorsunuz, teröristsiniz’ deyip duruyorlardı” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!