PKK’li ve DHPK-C’li Olduğu Gerekçesiyle 12 Kurum ve 74 Kişinin Mal Varlıklarına El Konuldu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan imzasıyla alınan kararla örgüt üyesi oldukları gerekçesiyle toplamda 377 kişinin mal varlıkları donduruldu.

320406-263676294
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ANKARA – Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın ortak imzası ile yayımlanan malvarlığı dondurma kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

DÜN ALINAN KARARDA 377 KİŞİ VE KURULUŞ ADI VAR

Dünkü tarihi taşıyan ve bugün yayımlanan Karar ile PKK/KCK üyesi olduğu gerekçesi ile 65 kişi ve 12 kurum ile DHKP-C üyesi olduğu gerekçesiyle 9 kişinin Türkiye’deki malvarlıkları donduruldu. PKK/KCK listesinde örgütün üst düzey yöneticilerinden Cemal Bayık, Murat Karayılan, Mustafa Karasu, Remzi Kartal, Rıza Altun, Zübeyir Aydar, Ferhat Abdi Şahin’in isimleri de bulunuyor.

Ayrıca FETÖ/PDY terör örgütü üyesi olduğu gerekçesiyle 205 kişi, DEAŞ terör örgütü üyeliği gerekçesiyle 86 kişinin daha mal varlıkları donduruldu.

Toplamda 377 kişini mal varlığı dondurulmuş oldu. Listede yer almayan bazı isimlerin ise daha önceden mahkeme kararlarıyla benzeri biçimde malvarlıklarının dondurulduğu belirtiliyor.

DİKKAT ÇEKEN İSİMLER

Listede “FETÖ/PDY terör örgütü” hakkındaki listede; örgüt lideri Fetullah Gülen, eski Zaman Gazetesi yöneticisi Ekrem Dumanlı, İpek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın İpek, Melek İpek, eski Samanyolu TV Genel Koordinatörü Hidayet Karaca, Mustafa Karasu, Ferhat Abdi Şahin, Sabri Ok, Fehman Hüseyin, Ahmet Kurucan, Musa Aşoğlu, Önder Aytaç, Mehmet Yalınalp, Selman Kuzu gibi isimler var. “FETÖ üyesi olduğu” iddia edilen eski AKP milletvekili ve futbolcu Hakan Şükür’ün isminin yer almaması dikkat çekti.

2013 TARİHLİ YASA İLE KARAR ALINDI

İki bakanın imzasıyla alınan bugünkü karar, 16 Şubat 2013 tarihinde yürürlüğe giren Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun’a dayanarak alındı. Kararın yasal dayanak kısmı şu şekilde açıklandı:

“6415 sayılı kanunun 7’nci maddesinin 3’üncü fıkrası uyarınca aynı kanunun 3’üncü ve 4’üncü maddesi kapsamına giren fiilleri gerçekleştirdikleri hususunda makul sebeplerin varlığında istinaden ekli listelerde adı geçen kişi, kuruluş veya organizasyonların Türkiye’de bulunan mal varlıklarının dondurulması kararlaştırılmıştır.”

60 GÜN İÇİNDE DAVA AÇILABİLİR

Bu karara karşı, Danıştay Kanunu’nun 24’üncü maddesi ile 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 7’nci maddesi çerçevesinde, Resmi Gazete’de yayımını izleyen 60 gün içinde Danıştay’a dava açılabilecek.

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!