Nükleer Karşıtı Platformdan İktidara: Rus Ruleti Oynuyorsunuz

mersin-nkp-1
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin Nükleer Karşıtı Platform, Fukuşima nükleer felaketinin yıldönümü öncesi, felakete ilişkin bir basın açıklaması düzenledi.

Platform adına yapılan açıklamayı Aycan Özkan okudu. Yarın (10 Mart) Akkuyu’da sanal ortam üzerinden bir temel daha atılacağını belirterek, ‘Bütün uyarılara bütün itirazlara rağmen inatla inşaatı sürdürenler, temel atma törenlerine bir türlü doyamayanlar, bir kez daha 11 Mart Fukuşima nükleer felaketinin yıldönümü arifesinde boy gösterecekler’ diyerek, Fukuşima’da yaşanan nükleer felakete dair bilgiler verdi.

‘Fukuşima nükleer felaketinin, Çernobil nükleer felaketinin ardından ikinci büyük nükleer felakettir’ diyen Özkan, >’Çernobil nükleer santralinin kurucusu ise çok tanıdık bir firmadır ROSATOM. Akkuyu nükleer santralini yapmaya devam eden ROSATOM şirketi, sadece Rusya’da değil, nükleer santral inşa ettiği her yerde, inşa ettiği nükleer santrallerde şu veya bu şekilde arızalar çıkan hem teknik hem de insani bakımdan sabıkalı olan bir şirkettir’ ifadelerini kullandı.

‘Rus ruleti oynuyorsunuz’

‘Sayın yetkililer Rus ruleti oynuyorsunuz ama namlu ülkemiz ve Akdeniz havzasında yaşayan bütün halkların kafasına çevrilmiş durumda’ uyarısında bulunan Özkan, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

‘Son dönemde bazı medya kuruluşlarında nükleer santral güzellemeleri görünmeye başladı yeniden. Yineliyoruz; 10 Mart’ın sonu 11 Mart Fukuşima! 10 Mart’ta Akkuyu’da yabancı sermayenin ve ülkemizde bir avuç işbirlikçi rantiyecinin yararına olan bir inşaatın temel atma töreni olacak. Ama asla bu ülkede yaşayan büyük çoğunluğun yararına olmayacak. Ve olası bir kazada ne kadar insanı öldüreceği, hastalandıracağı, yerini yurdunu terk etmek zorunda bırakacağı ve bunu kaç yıl boyunca yapacağı öngörülmesi mümkün olmayan bir riskle baş başa bırakan bu tesis ülkenin ve çevre halkların yararına değildir. Biliyoruz ve sürekli dillendiriyoruz; kaza ve arıza olmazsa bile inşaatından çalışma ömrünü tamamlayacağı süreye kadar geçen zamanda, nükleer santralin sadece çalışması bile büyük ekolojik yıkıma neden oluyor. Yani nükleer santraller felaketin kendisidir! Yaşam Savunucuları olarak diyoruz ki: Bu ülke bu yıkımı hak etmiyor ve bu bir talep değildir. Yapamazsınız! Diyoruz ki; bizi uluslarüstü sermayeye daha fazla bağımlı kılan işleri bırakın artık!’

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!