Mikropor’da Sendika Düşmanlığı Sürüyor: 3 İşçi Daha İşten Atıldı

Ankara'da Mikropor fabrikasında sendikaya üye oldukları için 3 işçinin daha işten çıkarılmasıyla işten çıkarılan sayısı 6’ya ulaştı.

featured

ANKARA – Ankara’da bulunan Mikropor fabrikasında, sendikaya üye olan işçileri işten attı. Üç işçinin çıkarılmasından bir gün sonra üç işçiyi de daha çıkaran Mikropor patronu görüşmeye yanaşmazken, Türk Metal Sendikası fabrika önünde eyleme devam ediyor.

Ankara Sincan Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Mikropor Fabrikasında, patronun sendika düşmanlığı sürüyor. Filtrasyon sistemleri üreten fabrikada, işçilerin Türk Metal Sendikası’nda örgütlenmesine patronunn yanıtı işten atma oldu. Sendikaya üye olan işçiler çoğunluğu sağlamaya çalışırken 3 işçi işten atıldı. İşten atmaların ardından Türk Metal Sendikası fabrika önünde eyleme başladı. Arçelik, Karel, Türk Traktör Fabrikalarındaki Türk Metal üyesi işçiler, işten atılan işçilerle birlikte Mikropor önünde eylem yaptı. İşçiler vardiya çıkışlarında eylemler yapmaya devam ederken, sendikaya üye olan 3 işçi daha işten çıkarıldı. Patronların işten atma bahanesi yine 25. madde oldu.

PATRON GÖRÜŞMÜYOR

Evrensel’de yer alan habere göre, Türk Metal Sendikası Ankara Şube Başkanı İbrahim Biçer, işverenin sendikayla görüşmeye yanaşmadığını aktardı. Fabrika önünde yaptıkları eylemlerle içerideki işçilere de seslendiklerini anlatan Biçer, işten atılan işçilerin geri alınması ve fabrikaya sendikanın girmesi için mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

EN UFAK BAHANEYLE PRİM KESİNTİSİ

İşten atılan bir işçi, yıllardır çalışmalarına rağmen ücretlerinin yerinde saydığını anlatarak, “Asgari ücretin biraz üzerinde, 5 bin küsur alıyoruz. Primlerle 6 bini buluyor ama en ufak bahaneyle primlerimiz kesiliyor. Örneğin bir gün gelmeyince kesintiler oluyor. Düğün, cenaze, hastalık bin türlü hal var ama dinlemiyorlar” dedi. Haklarını aramak için sendikalaşma yoluna gittiklerini, bunun engellenmesi için işten atıldıklarını belirten işçi, fabrikadaki diğer işçilere gözdağı verildiğini söyledi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!