Metal Fabrikasından Memleketin Yansımaları

"Bir metal işçisi olarak fabrikadaki gözlemlerimi aktarmak istiyorum. Her gün bulunan doğal gaz rezervinden Peker’in videolarına, aşıdan, ekonomiye kadar birçok şey konuşuluyor..."

featured

Özçelik-İş Üyesi bir işçi
Kayseri

Hak-İş’e bağlı Özçelik-İş’in örgütlü olduğu bir metal işyerinde işçilerin güncel meselelere karşı düşüncelerini karşılıklı bir sohbet biçiminde yazmaya çalışacağım. Çünkü işçilerin güncel meselelere yaklaşımı, eski süreçteki düşüncelerinin günümüzde değişmesindeki etkileri nedir ne değildir ortaya çıkıyor. Ben de bir metal işçisi olarak tartışmalara katılımım sonucu gözlemlerimi aktarmak istiyorum. Her gün bulunan doğal gaz rezervinden Peker’in videolarına, aşıdan, ekonomiye kadar birçok şey konuşuluyor.

KAFALAR KARIŞIK

Kendisini milliyetçi olarak tanımlayan bir işçi arkadaşım ile Suç Örgütü Lideri Sedat Peker’in videoları üzerine konuşuyoruz. İşçi arkadaşım geçmiş zamanda Sedat Peker’in mitinginde “Oluk oluk kanlarını akıtacağız” söylemini “vatansever” olarak tanımlıyordu. Şimdi ise mafya diyor. İbretle izlediğini ifade ediyor. Başka bir işçi Peker’in “Doğruları var ama şimdiye kadar niye konuşmadı” diyor. Ama kafalar karışık desek yeridir diye düşünüyorum.

Peker’in videoları sonrası hakimlerin, savcıların harekete geçmesi gerektiğini söyleyen bir işçi, “Yargının bağımsızlığı var ama sözde var. Hani harekete geçen kimse yok” diyor. Ne yapmak gerektiği konusunda ise “Ben daha önce bir arada olup bir şeyler yapmak için adım attım ama ortada bir ben kaldım. Ders çıkardım. Her istediğimizde tepki gösteremiyoruz ki kardeşim. El mahkum, ekonomimiz ortada” ifadelerini kullanıyor.

REZERV BULDUK İNANDIRICI DEĞİL

Başka bir işçi arkadaşım ile yan yana geliyoruz. Ballandıra ballandıra anlatılan, “Şu kadarlık rezerv bulduk” denilen gaz konusuna geliyor konu. İşçi arkadaşım, “Gazı bulduk diyorlar ama her ay faturalara yüzde birlik, küçük küçük yansıtıyorlar” diyor. Bir başka işçi “Faturamı yarı yarıya az ödersem o zaman rezerve ikna olurum” diye konuşuyor. “Doğal gaz bulduk” söylemi işçilerde inandırıcı olmuyor.

AŞIDA YALAN SÜRÜYOR

Yemek molasında sohbet ettiğimiz bir işçi, “Gaz bulduk diyor ya, doğal gaza zam haberi geliyor. Ne gaz bulsun ne petrol, yeter artık. Her şey ateş pahası oldu. Ben cebime bakarım arkadaş. Cebimde var mı? Bugün maaş aldık kredi, faturalar, markete gittik sigara parası kalmadı cepte. Yüklen kredi kartına bir ay” diyor. Başka bir metal işçisi aşı meselesini değerlendiriyor. Günlük 1 milyon kişinin aşılanacağı söyleminin inandırıcılığı olmadığını ifade ediyor. “Yalan parayla değil ki” diye konuşuyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!