Mersin’de Liman İşçileri İş Bıraktı

Mersin Limanı’nda LDH ve Özgüneş isminde iki taşeron firma bünyesinde çalışan işçiler koşullarının iyileştirilmesi ve ücretlerinin artırılması talebiyle iş bıraktı.

featured

MERSİN – Mersin Limanı’nda çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve ücretlerinin artırılması talebiyle 200’e yakın içi iş bıraktı.

LDH ve Özgüneş Taşımacılık isminde iki taşeron firma bünyesinde çalışan işçilerin bir kısmı sabit ücretle çalışırken, yükleme ve boşaltma işi yapan işçiler ise ton başına kabala usulü (toptan) ücret alıyor. Kabala usulü çalışan yaklaşık 200 işçi iki gündür çalışma koşullarının düzeltilmesi, kabala çalışmanın kaldırılması ve ücretlerin artırılması için iş bırakma eylemi yaptı.

Günlükçü uygulamasının son bulmasını isteyen işçiler ücretlerin asgari ücret artı prim olarak belirlenmesini, tatil gibi çalışılmayan günlerin ücretlerinin de ödenmesini istiyor.

Kölelik koşullarında çalıştıklarını söyleyen LDH işçisi, “Bir miktar düzenli bir iş ve maaşı olacak iş bulsak kimse burada çalışmaz. İşe girerken boş senet imzaladık, aralık ayı ücretimizin neden yatırılmadığını sorduğumuzda o senet gösteriliyor. Bir şeye itiraz etsek hemen işten atılmakla, yemek yedirmemekle tehdit ediliyoruz” dedi.

“ASIL İŞ KOLUNDAKİ SENDİKYA ÜYE OLAMIYORUZ”

Çalışma koşullarının kurala bağlanmasını talep eden işçilerden biri, “Biz yıllardır çalışıyoruz. Özgüneş’teki işçilerin iş kolu taşımacılık görünüyor ve oradaki işçiler TÜMTİS’e üye oldular. İki şirketteki işçiler de liman içinde boşaltma yükleme işinde. Beden işçisi olarak çalışırken bizim çalıştığımız LDH şirketinde ise biz yükleme yapmamıza rağmen büro iş kolunda gösteriliyor. Asıl iş kolumuzdaki sendikaya da üye olamıyoruz” ifadelerini kullandı.

Özgüneş firmasında çalışan bir işçi ise kabala çalışmaya dikkat çekerek, “Gemi gelir, yükü gemiden indiririz. Terminale gideriz, ambara gideriz. Yani iş neredeyse oraya götürüyorlar. Duyduğumuza göre patron 1 ton için 10 dolar alıyormuş. Bize ise ton başına 17 lira veriyorlar. Aldığının yüzde 10’unu bile bize vermiyor. Kaç ton yıkarsan o kadar para alıyorsun. İş kabala olduğu için 12 saat bilfiil çalıştığımız gibi oradan başka bir gemiye götürülüp devam ettiğimiz oluyor. Bazen 15, hatta 24 saat çalıştığımız oluyor. Gücüm tükendi, çalışacak takatim kalmadı dediğimizde ‘Beni ilgilendirmez, iş bitsin öyle gidersiniz’ diyorlar. 15 yıldır bu şekilde çalışan arkadaşlar var. İş kazası çok. Ama işçiye şikayetçi olma diye baskı yapılıyor. Çoğumuzda bel fıtığı var, rapor alınca yevmiye kesiliyor. Burada sadece çalıştığında ücret alıyorsun. Kaç ton boşalttıysan onun ücreti var. Onun dışında ücret yok”diye konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!