Merkez Bankası’na 6 Ayda 17,5 Milyar Dolar Kaynağı Meçhul Para Girdi

Merkez Bankası’nın (TCMB) ödemeler dengesi verileri Türkiye’ye kara para girişinin artarak devam ettiğini gözler önüne serdi. 2022 yılının ilk 6 aylık döneminde toplam 17,5 milyar dolar kaynağı meçhul para geldi.

featured

ANKARA – İhracat, turizm ya da gayrimenkul satış geliri gibi kalemlerde yer almayan dövizler TCMB bilançosunda “net hata ve noksan” kaleminde gösteriliyor.

Net hata ve noksan ocakta 3,1 milyar dolar, şubatta 1,7 milyar dolar, martta 2,5 milyar dolar, nisanda 3,2 milyar dolar,  mayısta 3 milyar dolar ve haziranda 4 milyar dolar olmak üzere yılın ilk 6 ayında toplam 17,5 milyar doları buldu.

BAVULLA GETİRİLEN DOLAR VE ALTINA SORGU SUAL YOK

AKP hükûmeti yurt dışından döviz ve altın getirilmesini teşvik etmek için Gelir Vergisi Kanunu’na ilave ettiği geçici madde ile “Varlık Barışı” diye bilinen düzenlemenin geçerlilik süresini 31 Mart 2023 tarihine kadar uzatmıştı.

30 Eylül’e kadar yüzde 1, 31 Aralık’a kadar yüzde 2 vergi kesintisi yapılacak. 1 Ocak 2023-31 Mart 2023 tarihleri arasında yurt dışından getirilen dolar, euro, sterlin, altın, gümüş, mücevher, tahvil ve hisse senedi gibi servetler için sadece yüzde 3 vergi kesintisi yapılacak.

RUS OLİGARKLAR PARALARINI TÜRKİYE’YE GETİRİYOR

Yurt içinde kayıt dışı döviz, altın ve gayrimenkul beyan edilirse aynı tarihler için aynı oranlarda vergi tahsil edilecek. Ancak paranın 12 ay bir bankada bloke edilmesi hâlinde vade sonunda vergi iade edilecek.

Avrupa Birliği (AB) ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD), 24 Şubat’ta komşusu Ukrayna’yı işgal etmeye başlaması üzerine Rusya’nın en büyük 10 bankasını uluslararası ödeme sisteminden (Swift) çıkarmıştı.

Bunun üzerine Rus oligarkların Türkiye’ye yöneldiği ve Ziraat Bankası başta olmak üzere bankalarda binlerce hesap açtığı belirtilmişti.

Ruslar, 2022 yılının ilk 4 ayında Türkiye’den konut alan yabancılar arasında ilk sırada yer alıyor. Sadece haziran ayında Rusya vatandaşlarına 2 bine yakın konut satıldı.

12 AYLIK CARİ AÇIK 29,4 MİLYAR DOLARA YÜKSELDİ

Cari açık haziranda aylık 3,46 milyar dolar açık verdi. 12 aylık cari açık ise, 32,7 milyar dolara yükselirken, Türkiye altın ve enerji hariç 4,30 milyar dolar fazla verdi.

Haziranda turizmi de ihtiva eden hizmetler dengesi kaynaklı 4,02 milyar dolarlık döviz geliri elde edildi. Dış ticaret açığı ibe, 6,43 milyar doları buldu. Hizmetler dengesi içindeki seyahat kaleminden 2,73 milyar dolarlık katkı geldi.

AYLARA GÖRE NET HATA/NOKSAN KALEMİ

Ocak: 3,1 milyar dolar
Şubat: 1,7 milyar dolar
Mart: 2,5 milyar dolar
Nisan: 3,2 milyar dolar
Mayıs: 3 milyar dolar
Haziran: 4 milyar dolar
Toplam: 17,5 milyar dolar

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!