Mata’da İşçilerin Ek Zam Talebi Reddedildi: İşçiler Taleplerinden Vazgeçmiyor

Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu Mata’da işçilerin ek zam talebi patron tarafından reddedildi. İşçiler ek zam taleplerinin karşılanmasını isterken, Mata yönetimi işçilere gönderdiği mesajda toplu iş sözleşmesine sığındı. Birleşik Metal-İş ise ek protokol yapılabileceğini ifade etti.

featured

İstanbul Tuzla’da bulunan Mata’da Birleşik Metal-İş ve Mata yönetimi arasında yapılan görüşmede yüzde 20’lik ek zam talebi kabul edilmedi. Görüşmenin ardından işçilere ve sendikaya mesaj gönderen Mata yönetimi imzalanan toplu iş sözleşmesinin dışına çıkmayacağını belirtti, olası bir eylem durumuna ise müsaade etmeyeceğini söyledi.

Patronun mesajına yanıt veren Birleşik Metal-İş ise işçilerin yaşam koşullarının ağırlaştığını, ücretlerin reel olarak gerilediğini, bu nedenlerle ek zammın şart olduğunu ifade etti. MESS ile yapılan anlaşmayı hatırlatan Birleşik Metal-İş, ek protokolün mümkün olduğunu söyledi. Yanıtta işçilerin Anayasa’dan ve uluslararası sözleşmelerden doğan haklarını kullanmalarına yönelik engelleme girişimlerinin kabul görmeyeceği vurgulandı.

Mata işçileri ise süreci değerlendirmek üzere sendikanın çağrısı ile pazar günü toplantı yapacaklarını ifade etti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!