Mamak Belediyesi Atık Kağıt Toplama Alanını Yıktı: Atık Kağıt İşçileri Mağdur

Mamak'ın Mutlu Mahallesi’nde zabıta, polis eşliğinde kağıt toplayıcılarının malzeme topladığı alanı yıktı. Tüm malzemelerine el konulduğunu belirten katı atık işçileri, mağdur edildiklerini söyledi.

featured

ANKARA – Mamak ilçesinde bulunan Mutlu Mahallesi’nde atık kağıt toplayıcılarının malzeme topladıkları alan, polis eşliğinde gelen zabıta ekipleri tarafından gerekçe gösterilmeden yıkıldı. Mamak Belediyesi’ne bağlı zabıta ekipleri, alandaki malzemelere de el koydu. Mahallede kağıt toplayıcılığı yapanların çoğunu Hakkarili Temel ailesi oluşturuyor.

Polislerden alanı boşaltmak için bir iki gün izin istediğini belirten Cafer Temel, “Benim üstüme geldiler, saldırdılar. Benim biraderime küfrettiler. Biz 20 senedir buradayız, çalışıyoruz. 20-30 kişi buradan ekmek yiyor, belki 100 kişi ekmek yiyor. Yıktılar, bir şey bırakmadılar. Malların hepsini götürdü ne kağıdı ne demiri hiçbir şey bırakmadılar. 10 yıldır burada kiracıyız, 10 yıldır kira veriyorum” dedi.

BİR YILLIK KAĞIDI GÖTÜRDÜLER

Bir yıllık emeğinin götürüldüğünü ifade eden Metin Temel, “15 senedir burada oturuyorum. Bir senedir kağıt biriktiriyordum. Yükleyip götürdüler, hiç haber vermeden. Sabah saat 07.00’de geldiler, konuşmayın, alacağız götüreceğiz, dediler. Çaresiziz burada, ne yapalım, kağıt topluyoruz. Başka bir şey yapmıyoruz” dedi.

Şahabettin Temel, “Sabah erken geldiler, biz hiçbir şey söylemeden yerlerimizi yıktılar. Zaman bile vermediler. Hiçbir tanesi doğru dürüst bir şey demedi. Bilgi vermediler neden götürdüklerini bilmiyoruz. Vergimizi veriyoruz, şirketiz zaten. En azından bir gerekçe göster, en azından eşyanızı toplayın derler. Hiçbir şey demediler, geldiler, girdiler, yaptılar yapacaklarını” diye konuştu.

Alanları yıkılan atık kağıt toplayıcıları, yaşadıkları mağduriyete ilişkin suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etti.

MUHABİRLERE ENGEL

Polis, mağdurlarla röportaj yapmak isteyen ve yıkım anını görüntülemek isteyen muhabirleri engelleyerek, “biz gittikten sonra çekim yapabilirsiniz” dedi. Muhabirlerle konuşmak isteyen atık kağıt işçilerine de polis engel oldu.

BELEDİYE YIKIMI SAVUNDU

Mamak Belediyesi’nin ilgili birimleri ise, atık kağıt işçileriyle daha önce konuşulduğu ve orada bulunan yapıların hukuki olmadığı gerekçeleriyle yıkıldığını söyledi. Belediye, atık kağıt işçilerin işlerini devam ettirebilmesi için her hangi bir alan da göstermedi.(ma)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!