Maltepe Belediyesi Grevine Genel-İş Merkezinden Müdehale: Genel Merkez TİS’i İmzaladı

lWZzSdGTjuUdwWW7V8OWZDPbIqi6n3xSxR3EI8Oh
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İSTANBUL – Maltepe Belediyesi ve SODEMSEN ile Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 2 No’lu Şube arasındaki görüşmeler hafta sonu da sürdü. Görüşmelere Genel-İş Genel Merkezi de katıldı.

Belediye yönetimiyle yaptıkları görüşmenin ayrıntılarını işçilere aktaran Şube Başkanı Yenigül Özen Dolgun, “Geldiğimiz noktada sendikalı olmak, sendikal haklarımızı kullanmak Anayasal bir hak. Bu hakkımızı kullanırken kimsenin müdahale etmemesi gerekirken çöpler bahane edilerek terörize edilerek burada yapılan organizasyonu sanki bir terör faaliyetiymiş gibi algı yaratmaya çalışıyorlar. Biz burada emeğimizin peşindeyiz, ekmeğimizin peşindeyiz. Kimsenin bunu manipüle etmesine de müsade etmeyeceğiz” dedi.

‘Genel Merkez TİS yetkisini kullanacağını söyledi’

Görüşmelerdeki son gelişmeleri aktaran Dolgun, “Dün akşam toplam 4 bin 600 lira gibi bir teklif geldi, onu da kabul edemeyeceğimizi söyledik. En son söyledikleri şey ‘en fazla 4 bin 700 lira yaparız’ oldu. Bunu şube yönetimi olarak kabul etmeyeceğimizi belirttik. TİS yetkisi Genel Merkezde olduğu için Genel Merkez bu iradesini kullanacağını söyledi. Genel Merkez bunu imzalarsa yasal olarak grev sürecimiz sona erer. Devam etmeyi seçersek geçen seneki gibi eylem süreci başlatmış oluruz. Pandemi koşullarını da gözeterek bunu da hep birlikte değerlendireceğiz, birlikte karar vereceğiz” ifadelerini kullandı.

İşçilere referandum oyunu

İşçi temsilcileri de yaptıkları açıklamada “Sandık kuracağız, referandum yapacağız, ya tamam diyeceğiz ya devam diyeceğiz” ifadelerini kullandı. 

Öte yandan işçiler Genel İş Merkezi’nin Kadıköy Belediyesi’nde olduğu gibi işçi iradesine müdahale edeceğinden endişe duyarken, bir işçi Şube Yönetimi’ne de tepki göstererek, “Sandığa gerek yok. Geçen sefer Kadıköy’de oylama yaptınız devam kararı aldık, grevi bitirdiniz” tepkisi verdi.

İşçi iradesini hiçe sayan genel merkez TİS’i imzaladı

Grevleri 6. güne giren Maltepe Belediyesi işçilerinin gözü işverenle DİSK Genel-İş Merkezi’nin arasında yapılan görüşmelerde işveren son olarak 4700 TL önerisini getirdi. Genel Merkez Yönetimi’nin son aşamayı anlaşma eşiği olarak koyması üzerine Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 2 No’lu Şube referanduma gitmeye karar verdi. Ancak oylama devam ederken Genel Merkez, Kadıköy’de olduğu gibi sözleşmeye imza attı.

Maltepe Belediyesi ve SODEMSEN ile Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 2 No’lu Şube arasındaki görüşmeler hafta sonu da sürdü. Görüşmelere Genel-İş Genel Merkezi de katıldı.

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!