Mahkeme Kararını Tanımayan Sinpaş’a Karşı Çevreci Nöbette 15 Gözaltı

Marmaris’te Sinpaş, mahkeme ve belediye kararına rağmen inşaat faaliyetini sürdürürken, çevreciler bölgede nöbet eylemi başlattı. Polis müdahalesi sonucu 15 kişi gözaltına alındı.

featured

MUĞLA – Muğla’nın Marmaris ilçesi İçmeler Mahallesi Kızılkum mevkiinde Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. tarafından yapılması planlanan “Marmaris Kızılbük Resort Otel ve Devremülk” projesi ile ilgili olarak “ÇED gerekli değildir” kararının iptali için açılan dava geçtiğimiz Temmuz ayında görüldü. Görülen davada mahkeme “ÇED gerekli değildir” kararının iptalini istedi. Mahkemenin iptal kararına rağmen inşaata devam eden şirketin faaliyetlerini Marmaris Belediyesi dün durdurdu.

‘İNŞAAT ÇALIŞMASI DURMADI’

Mahkeme ve belediye kararını yok sayan şirket bugün de sabahın erken saatlerinde çalışmalarını sürdürdü. Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) Marmaris Sözcüsü Halime Şaman, bölgede inşaat faaliyetin durdurulmadığını belirterek, çalışmanın sürdüğünü, alanın içerisinde 500’e yakın personel ve işçinin bekletildiğini aktardı.

‘YAŞAM ALANLARIMIZI KORUYACAĞIZ’

Belediyenin dün mühürleme işlemi yaptığını söyleyen Şaman, şöyle devam etti:

Şirket mahkeme kararı doğrultusunda faaliyetlerine devam edemez. Burada tüm işlemlerin devam etmeyeceğini umuyorduk. Dün gece kontrol amacıyla bölgeye geldik. Bir tanker inşaat alanına girmeye çalıştı. Bu tankeri durdurduk. Ancak işçiler kendi aralarında sabahın erken saatlerinde işlerine başlayacağını söyledi. Bunun üzerine hızlıca toplandık. Nöbet eylemi başlatma kararı aldık. Günün ilk ışıklarıyla da nöbet eylemimizi başlatmış bulunmaktayız. Burada olduğumuz için görünürde bir çalışma yok ama personel ve işçiler her sabah olduğu gibi bugün de çalışmak için getirildi. Burada olmamızdan kaynaklı çok sayıda polis ve asker bölgeye sevk edildi. Bölgeden çıkmamızı istiyorlar. Çıkmamız halinde gözaltı yapılacağını söylediler. Buradaki yaşam alanlarımızı milli parkımızı korumaya devam edeceğiz. Yasaların uygulandığını görünceye kadar gitmeyeceğiz. Herkesin buraya gelip doğalarına ve topraklarına sahip çıkmalarını istiyoruz.

15 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Şaman’ın yaptığı bilgilendirmenin hemen ardından kendisinin de aralarında olduğu 15 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar Marmaris İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!