KHK’lılardan Diyarbakır’da Eylem

KHK'larla işinden edilenlerin haklarını geri kazanma mücadelesi devam ediyor. Ülkenin her bir yerinde sık sık sokakağa çıkan KHK'lıların bugünki adresi Adana ve Diyarbakır'dı.

featured
CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 90

DİYARBAKIR – KESK Diyarbakır Şubeler Platformu’nun geçici 35’inci maddeye karşı yaptığı eylemde konuşan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, darbe girişimi sonrası kamu emekçilerinin pek çok özgürlüğünün ortadan kaldırıldığına dikkat çekti ve bu hukuksuzluklara karşı direneceklerini söyledi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Diyarbakır Şubeler Platformu, Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile kamu emekçilerine ihraç yolunu açan geçici 35’inci maddenin kaldırılması için Hazal Park’ta basın açıklaması düzenledi. “KHK’ler gidecek biz kalacağız” pankartı açılan eyleme, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik ve çok sayıda kişi katıldı.

Eğitim Sen MYK üyesi Ahmet Karagöz, savaşa karşı barışı, ölüme karşı yaşamı, bilimsel, laik, demokratik, ana dilde eğitim hakkını savundukları için işten uzaklaştırıldıklarını söyledi. “Bir gece yarısı KHK’yle bin 602 üyemiz ihraç edildi. Görevden alınan arkadaşlarımızın sadece 20’si göreve döndü. Sonrasında OHAL İşlemlerini İnceleme Komisyonu aracılığıyla 558 arkadaşımız göreve döndü” ifadelerini kullanan Karagöz, eninde sonunda tüm emekçilerin işlerine geri döneceğini söyledi.

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, darbe girişimi sonrası Türkiye’de mevcut anayasanın uygulanamaz hale geldiğini, bu nedenle kamu emekçilerinin birçok özgürlüğünün ortadan kaldırıldığını söyledi. Kamu emekçilerinin çalışma, sendikal örgütlenme, grev yapma, yurt dışına seyahat etme gibi pek çok özgürlüğünün gasp edildiğini vurgulayan Bozgeyik, “O günden bugüne hukuksuzluk devam ediyor. Sadece Türkiye’de mevcut Anayasadaki temel hak ve özgürlüklerimiz ortadan kaldırılmadı, aynı zamanda bu devletin uluslararası sözleşmelere attığı imzalarca koruma altına alınan evrensel, hukuksal ilkeler de ortadan kaldırıldı” ifadelerini kullandı.

Yasama, yürütme ve yargı bağımsızlığının da kaldırılarak tek adam rejimine bağlandığını söyleyen Bozgeyik, kararların tek adam tarafından alındığını, demokratik parlamenter sistemin ortadan kaldırıldığını ifade etti. Bozgeyik, şöyle devam etti: “Bu hükümet hem Anayasa’nın verdiği kararlara hem de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin verdiği birçok karara uymuyor. Mahkemelere baskı oluşturarak özellikle, demokratik siyaset ve sendikal mücadele yürütenler, halkın doğru haber almasını sağlayan gazeteciler, barış akademisyenleri ve tüm toplumsal muhalif kesimler üzerindeki hukuksuzlukları arttırıyor. Biz de bu hukuksuzluklara karşı direneceğiz.”

Eylem boyunca, “Gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek” sloganı atıldı.

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!