KESK’ten Birçok İlde Gözaltılara Tepki Eylemleri

SES yöneticilerinin gözaltına alınmasına tepki gösteren KESK Şubeler Platformu, sendikal faaliyetlerin suç sayılamayacağını, üye ve yöneticilerinin derhal serbest bırakılmasını istedi.

featured

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’nın (SES) yönetici ve üyelerine yönelik dün yapılan gözaltıları protesto eden Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Şubeler Platformu, arkadaşlarının serbest bırakılmasını istedi.

İSTANBUL

İstanbul Şubeleri, sendikalarına yönelik operasyonu Çapa Tıp Fakültesi önünde yaptığı açıklama ile protesto etti. Çok sayıda sendika üyesinin katıldığı açıklamada, “Sendikal faaliyetler suç değildir. Sağlık hakkı mücadelesi yürüten arkadaşlarımız derhal serbest bırakılsın” pankartı açılarak, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganı atıldı.

SIKIŞINCA MUHALEFETE SALDIRMA SİYASETİ

Ses Aksaray Şubesi Eşbaşkanı Özkan Gökbayrak, siyaset-mafya ilişkilerinin gün yüzüne çıktığı bir dönem yaşadıklarını belirterek, iktidarın kirli ilişkilerinin deşifre olması sonucunda gündem saptırma amaçlı emek ve demokrasi güçlerine ve toplumsal muhalefetin tüm bileşenlerine yönelik gözaltı operasyonları yapıldığını ifade etti.

İktidarın her sıkıştığında içerde ve dışarda yeni düşmanlar yaratarak toplumu kutuplaştırmaya çalıştığının altını çizen Gökbayrak, “İşyerleri, kurumları belli olan insanları şafak vakti baskınlarıyla gözaltına alarak, demokratik faaliyetleri kriminalize etmeye çalışıyor. Bu tarz yöntemlerle ülkenin bekası için mücadele ediyormuş süsü verip, kendi bekalarını korumaya çalışıyorlar” diye tepki gösterdi.

BOYUN EĞMEK YOK

SES olarak mücadelelerinden döndürmeyi amaçlayan her türlü hukuk dışı ve fiili uygulamaların karşısında sessiz kalmayacaklarını kaydeden Gökbayrak, “Örgütlü gücümüzün böylesi sindirme politikalarına boyun eğmeyecek kadar kararlı ve köklü olduğunun bilinmesini istiyoruz. Üzerimizde yaratılan kuşatmaya karşı tarihsel ve toplumsal sorumluluklarımız çerçevesinde mücadele geleneğimizden aldığımız güçle yolumuza devam edeceğiz. Gözaltındaki arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalı ve SES üzerindeki baskılara son verilmelidir” ifadelerini kullandı.
Açıklama sloganlar ve alkışlar eşliğinde son buldu.

ANTALYA

KESK Antalya Şubeler Platformu, sendika binası önünde yaptığı açıklamayla gözaltıları protesto etti. SES Antalya Şube Eşbaşkanı Şükran İçöz, pandemi nedeniyle 433 sağlık emekçisinin hayatını kaybettiğini anımsatarak, “Özlük haklarımızın zedelendiği bir dönemde arkadaşlarımız gözaltına alındı. Mafyalar ve siyaset ilişkilerini gündemden düşürmek için toplum sağlığı için mücadele edenleri gözaltına alıyorlar. Sağlık alanındaki yolsuzlukları örtbas edenler bilsinler ki arkadaşlarımızı teslim etmeyeceğiz. Bizimle uğraşmayı bıraksınlar, mafyayla uğraşsınlar. Savcılıktan çağrılsalar gidip ifade verecekken arkadaşlarımızı hukuksuz bir biçimde evlerinden gözaltına aldılar” dedi.

BATMAN

KESK Batman Şubeler Platformu, SES Şube binasında bir basın açıklaması yaptı. “Emek, demokrasi ve sendikal mücadelemiz engellenemez, gözaltılar derhal serbest bırakılsın” yazılı pankartın açıldığı açıklamada platformun dönem sözcüsü Deniz Topkan konuştu. Son günlerde siyaset-mafya ilişkilerinin gün yüzüne çıktığı bir döneminin yaşandığını kaydeden Topkan, kirli ilişkiler deşifre oldukça gündem saptırma amaçlı emek ve demokrasi güçlerine, toplumsal muhalefetin tüm bileşenlerine yönelik gözaltı operasyonlarının artırıldığını söyledi. Pandeminin başından bugüne kadar 417 sağlık emekçisi ve 46 bin 446 yurttaşın yaşamını yitirdiğini kaydeden Topkan, ölümleri engellemeyenlerin, ölümler olmasın diye mücadele edenlere yöneldiğini belirtti. Topkan, “Buradan bir kez daha KESK şubeleri olarak ifade ediyoruz. Emek, demokrasi ve sağlık emekçilerinin haklarının savunucusu olmaktan, halkın sağlık hakkı mücadelesinin neferi olmaktan bir adım geri atmayacağız. Baskılarınız, gözaltlarınız, mobinginiz, şiddetiniz karşısında boyun eğmeyeceğiz” dedi.

URFA

Urfa Emek ve Demokrasi Platformu, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri (SES) yönetici ve üyelerine yönelik gözaltılara ilişkin SES Urfa Şubesinde basın toplantısını düzenledi. Toplantıda konuşan SES Urfa Şubesi Kadın Sekreteri Selma Ateş, “Emek, demokrasi ve sağlık hakkı mücadelemiz engellenemez” dedi. Son güdeme gelen siyaset-mafya ilişkilerine dikkati çeken Ateş, “Siyasal iktidar her sıkıştığında içerde ve dışarda yeni düşmanlar yaratarak toplumu kutuplaştırma, karşıtlaştırma siyaseti güderek ömrünü uzatmaya çalışıyor. Çağırdıklarında ifadeye rahatlıkla gidebilecek, işyerleri, kurumları belli olan insanları şafak vakti baskınlarıyla gözaltına alarak demokratik faaliyetleri kriminalize etmeye çalışıyor” şeklinde konuştu.

Ateş, devamında gözaltıların biran önce serbest bırakılması çağrısında bulundu.

ANTEP

SES Antep Şubesi de basın toplantısı ile tepki gösterdi. Sendika binasında yapılan toplantıda konuşan SES Antep Şubesi Hukuk ve Tis Sekreteri Özlem Çakır, “Halkın sağlık hakkı mücadelesinin neferi olmaktan bir adım geri atmayacağız. Baskılarınız, gözaltlarınız, mobinginiz, şiddetiniz karşısında boyun eğmeyeceğiz. Arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın” dedi.

MERSİN

SES Mersin Şubesi, merkez yöneticilerinin gözaltına alınmasını yaptığı açıklamayla tepki gösterdi. Açıklamaya, Mersin Tabip Odası, İnsan Hakları Derneği (İHD) yöneticileri ile Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri katıldı. SES Mersin Şube Başkanı Özge Göncü, “Baskılarınız, göz altılarınız, mobbinginiz, şiddetiniz karşısında boyun eğmeyeceğiz. Arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın” dedi.

HAKKARİ

KESK Hakkari Şubeler Platformu Sendika binası önünde yaptığı açıklamasıyla gözaltıları protesto etti. Açıklamaya SES, KESK, HDP’lilerin yanı sıra çok sayıda yurttaş katılım sağladı. SES Hakkari Şubesi Eşbaşkanı Remzi Özer, “Siyasal iktidar her sıkıştığında içerde ve dışarıda yeni düşmanlar yaratarak toplumu kutuplaştırma, karşılaştırma siyaseti güderek ömrünü uzatıyor” dedi.

ADANA

KESK Adana Kadın Meclisi, Heykelli Park’ta yaptıkları basın açıklamasıyla kadın cinayetlerine dikkat çekti. Açıklamada konuşan KESK Adana Kadın Meclisi Üyesi Fatma Sarıoğuz Güney, 2021 yılının ilk 4 ayında 95 kadın cinayeti yaşanırken, 59 şüpheli kadın ölümü gerçekleştiğini belirtti.

“Kadına yönelik şiddeti münferit ve meşru gören anlayışınıza ve kadın düşmanı politikalara biz kadınların tahammülü kalmadı! Kadına yönelik şiddet tolere edilemez! Bizim bir kişi daha eksilmeye tahammülüz yok” diyen Güney, “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık yaptığı açıklamaları savunmak yerine, kadınlardan özür dilemeli ve derhal istifa etmelisiniz. KESK’li Kadınlar olarak yıllardır söylediğimizi buradan bir kez daha ifade ediyoruz; Kadına yönelik şiddet politiktir. Çözümü için kadınlarla birlikte etkin politikalar üretilmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin yaşamın her alanında sağlanması gereklidir. İstanbul sözleşmesinin fesih kararından derhal vazgeçilmeli ve sözleşme tüm maddeleriyle birlikte etkin olarak uygulanmalıdır. Kadını birey olarak görmeyip aile odaklı politika üreten bakanlık kapatılmalı, kadınlarla beraber politika üretecek Kadın ve Eşitlik Bakanlığı kurulmalıdır” dedi.

VAN

KESK Van Şubeler Platformu, SES üyelerine yönelik yapılan gözaltlılara ilişkin SES Şube binasında basın açıklaması düzenledi. Açıklamayı SES Van Eşbaşkanı Zeki Seven yaptı.

Seven, iktidarın bir buçuk yıldır süren salgın sürecinde sağlık emekçileri başta olmak üzere halkın sağlığı için yeterli tedbirleri alamadığını söyleyerek, sağlık hakkı ve sağlık emekçilerinin haklı mücadelesinin öncülerine yöneldiğini ifade etti. Seven, “Pandeminin başından itibaren sendikamız; sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin hakları, gerekse de halkın yaşam ve sağlık hakkı mücadelesinde sürekli sözünü kurmuş eylemini gerçekleştirmiştir. Hazmedilmeyen tamda bu mücadeledir. Ölümleri engellemeyenler, ölümler olmasın diye mücadele edenlere yöneliyor. Buradan bir kez daha ifade ediyoruz. Sağlık emekçilerinin haklarının savunucusu olmaktan, halkın sağlık hakkı mücadelesinin neferi olmaktan bir adım geri atmayacağız. Baskılarınız, gözaltlarınız, mobinginiz, şiddetiniz karşısında boyun eğmeyeceğiz. Arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın” dedi. (MA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!