İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak

KESK: Sendikal Faaliyet Yürütmek Suç Değildir

KESK, Diyarbakır'da tutuklanan Eğitim-Sen Merkez Denetleme Kurulu üyesi Arzu Koç ve SES Diyarbakır Şube Yöneticisi Gülhan Tekin'in de olduğu KESK'e bağlı sendikaların yöneticilerinin bir an önce serbest bırakılmasını istedi.

featured

ANKARA – KESK Yürütme Kurulu, Diyarbakır merkezli 5 ilde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınıp tutuklanan Eğitim-Sen Merkez Denetleme Kurulu üyesi Arzu Koç ve SES Diyarbakır Şube Yöneticisi Gülhan Tekin’in de olduğu, KESK’e bağlı iş kollarının üye ve yöneticileri sendikal faaliyetleri nedeniyle hukuksuz bir şekilde tutuklanmasına tepki gösterdi.

Üye ve yöneticilerinin sendikal faaliyetleri nedeniyle suçlu gösterme gayreti içinde olanların, sendikaların nasıl kurumlar olduğunu ve nasıl işlediğini çok iyi bilmelerine rağmen, hukuk dışı ve zorlama yorumlarla suç ve suçlu yaratmaya çalışıldığını vurgulayan KESK, “Bunun son örneği Diyarbakır’da yaşanmış, aralarında bağlı sendikamız Eğitim-Sen Merkez Denetleme Kurulu üyesi Arzu Koç ve SES Diyarbakır şube yöneticisi Gülhan Tekin’in de olduğu, KESK’e bağlı iş kollarının üye ve yöneticileri sendikal faaliyetleri nedeniyle hukuksuz bir şekilde tutuklanmıştır. Diğer birçok gözaltı ve tutuklama operasyonunda olduğu gibi bu kez de gelecekten kaygı duyan, hak ve çıkarları için mücadele etmekten başka çıkar yol görmeyen tüm mücadeleci kesimlerine yönelik açık bir gözdağı ve meydan okuma amaçlanmaktadır” ifadelerini kullandı.

Açıklamada, “Gözaltındaki sendika üye ve yöneticilerine sorulan soruların yöneltilen suçlamaların tamamen sendikal faaliyetlerle ilgili olması, KESK ve KESK’e bağlı sendikaları yıpratmaya çalışanların siyasi iktidarın baskıcı ve otoriter çizgisinde hareket ettiklerini, sendikal mücadeleye tamamen ‘iktidarın gözü’ ile baktıklarını göstermektedir. Sendikal eylemlerin tamamen siyasi baskı ve yönlendirmelerle suç kapsamında değerlendirilmesi anti demokratik bir tutum olduğu kadar, gücünü yasalardan alması gerekenlerin hukuku ayaklar altına alması anlamına gelmektedir” diye kaydedildi.

KESK açıklamanın devamında şunlara belirtti: “Ancak şu çok iyi bilinmelidir ki, sendikalarımız üzerlerindeki bütün baskı ve sindirme politikalarına rağmen, yıllardır savunduğumuz ilke ve değerlerin rehberliğinde fiili ve meşru mücadelesine devam edecektir.

“Bir kez daha çağrıda bulunuyoruz; hukuki olmaktan çok, siyasi amaçla gerçekleştirilen haksız gözaltı ve tutuklamalara son verilmeli, hukuksuz şekilde tutuklanan bütün arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
KESK: Sendikal Faaliyet Yürütmek Suç Değildir
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!