KESK: Sendikal Faaliyet Yürütmek Suç Değildir

KESK, Diyarbakır'da tutuklanan Eğitim-Sen Merkez Denetleme Kurulu üyesi Arzu Koç ve SES Diyarbakır Şube Yöneticisi Gülhan Tekin'in de olduğu KESK'e bağlı sendikaların yöneticilerinin bir an önce serbest bırakılmasını istedi.

featured

ANKARA – KESK Yürütme Kurulu, Diyarbakır merkezli 5 ilde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınıp tutuklanan Eğitim-Sen Merkez Denetleme Kurulu üyesi Arzu Koç ve SES Diyarbakır Şube Yöneticisi Gülhan Tekin’in de olduğu, KESK’e bağlı iş kollarının üye ve yöneticileri sendikal faaliyetleri nedeniyle hukuksuz bir şekilde tutuklanmasına tepki gösterdi.

Üye ve yöneticilerinin sendikal faaliyetleri nedeniyle suçlu gösterme gayreti içinde olanların, sendikaların nasıl kurumlar olduğunu ve nasıl işlediğini çok iyi bilmelerine rağmen, hukuk dışı ve zorlama yorumlarla suç ve suçlu yaratmaya çalışıldığını vurgulayan KESK, “Bunun son örneği Diyarbakır’da yaşanmış, aralarında bağlı sendikamız Eğitim-Sen Merkez Denetleme Kurulu üyesi Arzu Koç ve SES Diyarbakır şube yöneticisi Gülhan Tekin’in de olduğu, KESK’e bağlı iş kollarının üye ve yöneticileri sendikal faaliyetleri nedeniyle hukuksuz bir şekilde tutuklanmıştır. Diğer birçok gözaltı ve tutuklama operasyonunda olduğu gibi bu kez de gelecekten kaygı duyan, hak ve çıkarları için mücadele etmekten başka çıkar yol görmeyen tüm mücadeleci kesimlerine yönelik açık bir gözdağı ve meydan okuma amaçlanmaktadır” ifadelerini kullandı.

Açıklamada, “Gözaltındaki sendika üye ve yöneticilerine sorulan soruların yöneltilen suçlamaların tamamen sendikal faaliyetlerle ilgili olması, KESK ve KESK’e bağlı sendikaları yıpratmaya çalışanların siyasi iktidarın baskıcı ve otoriter çizgisinde hareket ettiklerini, sendikal mücadeleye tamamen ‘iktidarın gözü’ ile baktıklarını göstermektedir. Sendikal eylemlerin tamamen siyasi baskı ve yönlendirmelerle suç kapsamında değerlendirilmesi anti demokratik bir tutum olduğu kadar, gücünü yasalardan alması gerekenlerin hukuku ayaklar altına alması anlamına gelmektedir” diye kaydedildi.

KESK açıklamanın devamında şunlara belirtti: “Ancak şu çok iyi bilinmelidir ki, sendikalarımız üzerlerindeki bütün baskı ve sindirme politikalarına rağmen, yıllardır savunduğumuz ilke ve değerlerin rehberliğinde fiili ve meşru mücadelesine devam edecektir.

“Bir kez daha çağrıda bulunuyoruz; hukuki olmaktan çok, siyasi amaçla gerçekleştirilen haksız gözaltı ve tutuklamalara son verilmeli, hukuksuz şekilde tutuklanan bütün arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!