Kayı İnşaat İşçileri Eylemlerine Ara Verme Kararı Aldı

kayi-iscileri-aciklama2
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İSTANBUL – İnşaat Emekçileri Sendikası’na (İnşaat-Sen) bağlı Kayı İnşaat İşçileri Koordinasyonu, işveren Çoşkun Yılmaz’ın ofisinin bulunduğu Levent’teki Yapı Kredi Plaza önünde açıklama yaptı. 17 gündür direnişte olduklarını ifade eden işçiler, mücadelelerine kısa bir ara verdiklerini ifade etti. “Bankalar geriye, öncelik işçilere. Çöllerde çalışan biz binaları diken biz Kayı İnşaat’tan hakkımızı alacağız” pankartının açıldığı açıklamada, “Verilen her sözün takipçisiyiz” dövizleri taşındı.  Açıklamayı İnşaat-Sen Sözcüsü Nurseli Gözüaçık yaptı.  12 Ocak’tan bu yana direnişte olan işçilerin eyleminin yeni bir aşamaya geldiğini duyuran Gözüaçık, birçok ilden işçilerin İstanbul’a gelerek mücadele ettiğini belirterek, somut kazanımlar olmasa da birçok kesimle görüşüldüğü ve çözüme dair sözler alındığını ifade etti.  

Birçok kesimle görüşüldü

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Serpil Kemalbay’ın çabalarıyla konunun Meclis Dışişleri Komisyonu’nda gündeme geldiğini ve  AKP, CHP, HDP ve İYİ Parti grup başkan vekilleriyle görüşmeler yapıldığını hatırlatan Gözüaçık, “4 haftalık mücadelemiz sonucunda ilgili bakanlıkların da konuya müdahil olmasını sağladık. Bu görüşmelerin hepsinden bu işin kısa sürede çözüme kavuşturulacağına ilişkin kamuoyu önünde sözler aldık. İşçilere olan bu borç artık onların da borcudur ” ifadesinde bulundu.   

İnsiyatif konkordato heyetinde  

Dışişleri Bakanı Yardımcısı Yavuz Selim Kıran’la yaptıkları görüşmede Cezayir hükümetinin yapması gereken ödemenin takipçisi olduklarını ve önceliğin işçilerin hakkedişleri olduğunu belirttiklerini ifade eden Gözüaçık, Kayı İnşaat’ın yeni yapılan Gaziantep Şehir Hastanesi inşaatında bulunan hisselerinin satışı ve işçilerin hakkedişlerinin ödenmesi içinde Dışişleri Bakan Yardımcısı’ndan söz aldıklarının altını çizdi.Eylemler sonucunda şirketin konkordato talep ettiğini söyleyen Gözüaçık, “Kayı İnşaat’ın gelen ödemelerden işçi alacaklarını ödeyip ödemeyeceği belirsizken konkordato sürecinde bu inisiyatif konkordato heyetine geçmiş oldu. Bunun lehimize bir sonuç olduğu kanaatindeyiz” diye ifade etti.  

Eylemlerine ara verdiler 

Haklarını alıncaya kadar mücadeleye devam edeceklerini dile getiren Gözüaçık, eylemlere ara verdiklerini sorunun sadece işçilerle Coşkun Yılmaz arasındaki sorun olmadığını bakanlığı da ilgilendirdiğini söyledi.  

Bankalara çağrı

Gözüaçık, sözlerini şöyle noktaladı:“Hem konkordato sürecini hem de devam eden görüşmeleri aktif olarak takip edeceğiz. Mücadelenin yolunu açtık, Kayı İnşaat’tan hakkımızı alacağız. Şimdilik İstanbul eylemimize bir virgül koyuyoruz. Noktayı koyana kadar da mücadeleye devam edeceğiz. Kimse sanmasın ki dağılıyoruz, ayrılıyoruz. Tam tersi artık çok daha fazla birleşiyoruz. Buradan alacaklı bankaları da uyarıyoruz. Öncelik işçi alacaklarına verilmelidir. Bankalar bugüne kadar Kayı İnşaat birçok ortaklığı el ele kol kola yürüttüler, karlarına kar mallarına mal kattılar. Biz şimdi burada hakkı olan, alın teri dökerek kazanan tek tarafız. Bankaların da bizim alacaklarımızı almamızı engelleyen taleplerini geri çekmelerini istiyoruz.” (MA)

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!