Japon Deprem Uzmanı Moriwaki: 7 Yıldır Uyarıyorum; Marmara Depremi Her An Gelebilir

Bir televizyon programına konuk olan Japon Yüksek İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaki, canlı yayında merak edilen soruları yanıtladı. Moriwaki, Marmara depremiyle ilgili olarak, "Yüzde 70'e yakın risk var. Her an olabilir. 7 senedir söylüyorum bunu. Hazır olmak lazım." dedi.

featured

ANKARA – Merkezi Maraş’ta olan ve peş peşe gerçekleşen iki büyük depremin 4’üncü gününde konuşan Japon deprem uzmanı ve Yüksek İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaki, beklenen Marmara depremi hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Moriwaki, “7 yıldır uyarıyorum Marmara depremi her an gelebilir. Hazırlıklı olmalıyız” dedi.

“NORMALDE 100-150 SENEDE BİR 7 BÜYÜKLÜĞÜNDE OLUR”

Depremin bu kadar yıkıcı olacağını beklemediğini ifade eden Yoshinori Moriwaki, “Doğu Anadolu fay hattı uzun zamandır kırılmıyordu. Elazığ’daki depremden sonra devamı olarak güneyde olabileceğini söyledim. 7,7 büyüklüğünde bir deprem beklemiyorduk! Normalde 100-150 senede bir 7 büyüklüğünde geliyor, ama anladığıma göre 500 sene geçtiği için 7.7 büyüklüğünde oldu. Bu deprem 1999 depreminden daha büyük bir deprem” ifadelerini kullandı.

SİLİVRİ DEPREMİ BÜYÜK FELAKETİN HABERCİSİYDİ

Maraş ve civarındaki 10 ili etkileyen depremin habercisi 3 yıl önce Silivri’deki depremdi diyen Moriwaki, “1999 depreminde 7,4 şiddetinde 20 bine yakın insan kaybettik ve şimdi o depremden büyük 7,7 şiddetinde iki kere deprem yaşandı. Demek ki 10 kat büyük bir depremdi. 99 depreminden daha çok can kaybı olacak. Fay hatlarında hareketlilik 3 sene önce Silivri’den başladı sonra Elazığ, Bingöl ve tekrar Elazığ… Doğu Anadolu fay hattı uzun zamandır kırılmıyordu, kırılmaya başladı. Manisa, Muğla, İzmir yani Ege tarafları da kırılmaya başladı. Normalde deprem olmayan Konya’da bile küçük de olsa deprem başladı. Silivri depreminden sonra ‘Allah sizi uyarıyor, daha büyük depremin olacağını işaret ederek, hazır olun diye sizi uyarıyor’ demiştim bir kere”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!