İstanbul ve Ankara’da Sivas Katliamı Anmaları: Faşizme Karşı Birleşik Mücadele

Sivas Katliamı anması için İstanbul ve Ankara’da bir araya gelen Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, “Topyekün saldırıların karşısında bizlerin tek seçeneği var, faşizme karşı birleşmek ve mücadele etmek” dedi.

featured

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, 2 Temmuz 1993’de Madımak Otel’de 35 kişinin yakılarak katledildiği Sivas Katliamı’na ilişkin Kadıköy Rıhtım’da basın açıklaması gerçekleştirdi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu’nda katıldığı açıklamada, “Sivas’ın ışığı sönmeyecek! Mafya ve çete düzeninden, Maraş’ın, Sivas’ın, İzmir’in hesabı sorulacak” pankartı açıldı. Açıklamada, “Gün gelecek devran dönecek katiller halka hesap verecek”, “ Sivas şehitleri yaşıyor”, “ Sivas’ın faili Deniz’in katili” sloganları atıldı.

‘SİVAS’I ANMAK GELMEKTE OLAN HAZIRLIKTIR’

Kitle Sivas katliamında yaşamını yitirenlerin adını anarak, isimlerin söylendiği sırada “yaşıyor” dedi. HDP’li Piroğlu, katliamın düne ait bir olay olmadığını vurgulayarak, “Sivas’ı ateşe verenler, Deniz’i ateş edenlerdir. Sivas’ı anmak demek gelmekte olana hazırlanmak demektir” dedi.

“Sivas’ı bir tekbir getirerek, göz göre göre bir güruh ateşe verdi. Ama biz biliyoruz ki Sivas’ın önünde otelin içindekileri korumak için hiç kimse bir şey yapmadı” diyen Piroğlu, “O yüzden seyredenlerde en az onlar kadar sorumludur. Çünkü Sivas’takileri koruması gerekenler devletin ta kendisidir. Devlet korumak için hiçbir adım atmadı. Sadece seyretti. Katilleri biliyoruz, onları kovalamaya devam edeceğiz. Ama acı bir gerçek daha var ki bizlerde seyrettik. Yapmamız gerekeni yapamadık, şehirleri ayağa kaldıramadık, insanları sokağa dökemedik. Yeni Sivaslar yaşansın istemiyorsak, seyirci kalmayacağımızı, halkı ayağa kaldıracağımızı bildirmemiz gerekecek” diye konuştu.

‘UNUTTURMAYACAĞIZ’

Ardından açıklamayı emek ve demokrasi güçleri adına Zeynep Çelik okudu. Çelik, katliamı unutmadıklarını ve unutturmayacaklarını belirterek, “Sivas Katliamı, ardından gelen Gazi katliamı gibi Alevilerin toplumsal mücadeledeki varlığını pasifize etmek için düzenlenmiştir. Alevi, Kürt, Ermeni gibi Türk-Sünni kimliği dışındaki kimliklere mensup halklara yönelik yapılan katliamlar bu ülke siyasetini dizayn etmede kontgerillanın sıkça başvurduğu yollardandır” diye belirtti.

FAŞİZME KARŞI BİRLEŞMEK

“Topyekun saldırıların karşısında bizlerin tek seçeneği var, faşizme karşı birleşmek ve mücadele etmek” diyen Çelik, saldırılara karşı birlikte mücadele etmenin önemine dikkat çekti. Çelik, “Geleceğimizi, onurumuzu, özgürlüğümüzü kazanmak için bir araya gelmek, örgütlü mücadeleyi, ortak mücadeleyi yükseltmektir. Katliamlar tarihine son vermenin yolu da budur” ifadelerini kullandı.

Açıklama atılan sloganlarla son buldu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!