OMYAP İşçileri Kazakistan’da Mahsur Kaldı

İnşaat-Sen, OMYAP İnşaat şirketinde çalışan 15 inşaat işçisinin hak edişlerini alamadığı ve vizelerinin verilmemesi nedeniyle Kazakistan'da mahsur kaldığını açıkladı.

featured

İSTANBUL – Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan İnşaat-Sen, işçilerinin 60 gün boyunca Kazakistan’ın Çimkent şehrinde çalıştığını belirterek, OMYAP İnşaatının sahibi Olca Hamza Cibo’nun Kazakistan devletinin desteklediği yapı projesinde çalışan işçilerin hak edişlerini ödenmediğini belirtti.

İşçilerin Nisan ayından beri geri dönmek için vizelerinin verilmesini beklediği ifade edilen açıklamada, “Ancak OMYAP İnşaat patronu Olcay Hamza Cibo, işçileri vizesiz, sigortasız kaçak olarak çalıştırdı.1 Haziran’da Kazakistan’da pandemi karantinasının bitmesi ile işçiler vizesiz olarak ülkede kalmaya devam etti. Bu yüzden Kazakistan polisi işçilerin pasaportuna el koydu. Ülkeye gittiklerinden beri 1 TL bile ödeme alamayan işçiler Kazakistan’da mahsur kaldı. İşçiler hak edişleri bir an önce ödenmeli, Kazakistan’da mahsur kalan inşaat işçileri için Kazakistan Başkonsolosluğu ve Dışişleri Bakanlığı derhal adım atmalıdır” denildi.

İşçilerinin haklarının gasp edildiğini, bu durumu daha önce 33 işçinin daha yaşandığı bilgisinin yer aldığı açıklamada, “İnşaat işçilerinin hatası ekmek bulamadığı ülkeden kalkıp kilometrelerce uzağa, yurt dışında çalışmaya gitmek midir? Devletin gurbetçiye çevirdiği inşaat işçilerinin hakkını arama sorumluluğu yok mudur? Sonuna kadar vardır. Devlet bunu inşaat işçilerine borçludur. Kazakistan’da alın teri gasp edilen ve ülkeye dönmek isteyen inşaat işçileri için tüm yetkilileri ve makamları derhal göreve çağırıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!