İŞKUR: Geçen Yıla Göre İşsizlik Yüzde 18 Arttı

Ekonomik kriz ile her gün dahada yoksullaşan kitleler diğer yandan da işsizliğin pençesinde yaşam mücadelesi veriyor.

featured

İSTANBUL – Kapitalizm, Avrupa merkez kapitalist ülkelerde dahi ekonomik buhranlar geçirirken bağımlı ülkelerde kitlesel yoksullaşmaya, işsizlik dalgasına ve siyasi krizlere neden olmayı sürdürüyor. Kapitalizmin küresel krizi, coğrafyamızdaki siyasi iktidarın hikmeti kendinden menkul iç ve dış politikalarıyla birleşince durum her gün dahada dayanılmaz bir alıyor.

Son yıllarda giderek büyüyen işsizler ordusu gerçeği artık sermaye devletinin kurumlarının bile gizleyemeceği bir aşamaya ulaştı. Her ne kadar bilimselliği ve ulaştığı sonuçların doğruluğu sorgulanır olsa da sermaye devletinin verileri dahi işsizler ordusundaki gerçeği gizleyemiyor.

İŞKUR’un temmuz ayı raporuna göre işsiz sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18 arttı. Kayıtlı işsizlerin yüzde 36’sını 15-24 yaş grubu oluşturdu.

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) temmuz ayı istatistik bültenini yayımladı. Bültene göre İŞKUR temmuzda 84 bin 180 kişiyi işle buluştururken, yıllık bazda işsiz sayısı arttı.

Temmuz ayında İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısı bir önceki aya göre yüzde 0,8 azalış göstererek 3 milyon 538 bin 276 kişi olurken, kayıtlı işsizlerin yüzde 51’ini erkekler yüzde 49’unu da kadınlar oluşturdu. İşsizlerin yüzde 36’sının 15-24 yaş arasında yer aldı.

İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısı yıllık 3 milyon 538 bin 276 kişi olarak yer aldı. İşsizlerin yüzde 21’ini kadınlar, yüzde 15,5’ini erkekler oluşturdu.

Temmuz ayında İŞKUR’un işverenlerden aldığı açık iş sayısı 154 bin 619 oldu. 2022 yılı Ocak-Temmuz döneminde ise 1 milyon 329 bin 398 açık iş alındı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!