2019 yılının nisan ayında Koço’daki toplu mezardan çıkarılan 104 erkek cesedi, otopsi için Irak’ın başkenti Bağdat’a gönderilmişti. Bağdat’taki kimlik tespiti işlemlerinin tamamlanmasının ardından Meçhul Asker anıtında bir tören düzenlendi; ardından da memleketleri Şengal’e gönderildi.

104 kişi için dün Koço’da büyük bir tören düzenlendi.  BM İyi Niyet Elçisi Nadia Murad törende yaptığı konuşmada, Ezidi Kürtlerin 2014’te yaşadığı soykırımın ardından yaralarını sarmaya çalıştığını belirtti. 

Şengal ve Koço köyünün bugün yaşadığı sorunların sadece “siyasi” olmadığını ifade eden Nadia Murad, şöyle konuştu: “Şengal halkının sorunu onur sorunudur. Hala katliam kurbanlarının aileleri tazmin edilmedi. Bugün onurumuz sadece öldürülerek çiğnenmedi. Onurumuz, Müslüman ve Hristiyanlar gibi kendi topraklarımızda özgürce yaşayamadığımız için çiğnendi. Irak’taki diğer bileşenler gibi evimize dönüp birlikte güven içinde yaşayamadığımız için.” 

Binlerce Ezidi öldürüldü

IŞİD, 3 Ağustos 2014’te başta Koço Köyü olmak üzere, tüm Şengal’de toplu katliamlar gerçekleştirdi.

İlgili Haber:  Şengal'de Ezidilere Ait Toplu Mezar Bulundu

Şengal’de şimdiye kadar 80 toplu mezarın yanı sıra onlarca tekli mezar bulundu. Bunların tümü IŞİD’in saldırdığı ve bölgenin kontrolünü ele geçirdiği zamana ait.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti Diyanet İşleri Bakanlığı Ezidi İşleri Müdürlüğü’nün istatistiklerine göre, IŞİD’in 2014 yılında Şengal’de gerçekleştirdiği soykırımda 2 bin 293 Ezidi öldürüldü.

İlgili Haber:  Ezidiler, PKK ve Irak Yönetimi

HDP’nin Ezidi Milletvekili Feleknas Uca’nın 3 Ağustos 2020’de yaptığı açıklamada ise; IŞİD Şengal’de aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların da olduğu 5 binden fazla Ezidi’yi katletti. Binlercesini rehin aldı, Soykırımdan kaçmaya çalışan 450 bin Ezidi ise göç etti.

Rudaw