İşçileri, Anavutluk’a Götürdüler, Çalıştırdılar, Paralarını Ödemediler

690x390cc-ist-20-01-2021-arnavutta-iscilerin-ucretleri-odenmiyor1
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İSTANBUL – Avrupa fonu destekli deprem konutları yapımı için YNS Gayrimenkul İnşaat şirketi aracılığıyla 40 işçi 6 Eylül 2020’de Türkiye’den Arnavutluk’un Şayak kentine götürüldü. 7 Eylül’de işbaşı yapan işçileri buraya getiren şirket yetkilileri, iddialara göre iş bitiminde çalışanların paralarını ödemeden ülkeden kaçtı. Alacaklı işçilerden Ersin İpek, taşeron firma sahibi işverenin paralarını ödemeden 8 Ocak’ta yakınlarını da alarak Türkiye’ye döndüğünü dile getirdi. Ana firma olan Arnavutluk firmasının ücretlerini ödemeyeceklerini söylemeleri üzerine açlık grevine başladıklarını anlatan İpek, Türkiye Konsolosluğu ile yaptıkları görüşmelerin ardından grevlerini verilen sözler üzerine ikinci gününde sonlandırdıklarını belirtti.  

‘HAKKIMIZI ALMADAN DÖNMEYECEĞİZ’ 

Fakat verilen sözlerin tutulmadığını söyleyen İpek, Arnavutluk yetkililerinin kendilerine sadece uçak bileti, 50 Euro ve Covid-19 testi yapmayı teklif ettiğini aktardı. İpek, bekleyişlerini sürdürdükleri inşaat alanında maaşlarını almadan Türkiye’ye dönmeyeceklerini ifade etti. İpek, yetkililere  “9 Ocak’tan bu yana hakkımızı almak için direnişteyiz. Elektriksiz, susuz bir yerde soğukta bekleyişimizi sürdürüyoruz.  Gerekirse yine greve gireriz ama çocuklarımızın hakkını almadan buradan ayrılmayacağız. Tek talebimiz hakkımızı almaktır” sözleriyle seslendi. (MA)

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!