İnşaat İşçileri Çalışma Bakanlığı Önündeydi

Kayı inşaat işçileri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde eylem yaparak, firmanın iflası halinde bankalara olan borçların değil önce kendi alacaklarının ödenmesini istedi.

featured

İSTANBUL – Kayı Holding’in Cezayir’deki inşaatlarında çalıştıkları halde maaşlarını iki yıldır alamayan 250’ye yakın inşaat işçisi, eylemlerine devam ediyor. Bazı işçiler bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde basın açıklaması yaptı, haklarını talep etti.

Ankara’da, İsmet İnönü Bulvarı üzerindeki Bakanlığın ana giriş kapısına yürüyen işçiler, burada, “Çalışma Bakanlığı Göreve”, “Bankalar Geri Çekilin”, “Kayı İnşaat İşçilerinin Haklarını Verin” yazılı pankart açtı.

İşçilere göre, Kayı Holding’in konkordato süreci 28 Mayıs günü sona erecek. Firma için ya süre uzatımı yapılacak ya da iflası onaylanacak. İşçiler firmadan bankaların da alacaklı olduğunu ancak kanunda olduğu gibi önceliğin kendi alacaklarına verilmesi gerektiğini söyleyerek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bu sorunu çözmesini istedi.

İşçiler, aylardır eylemde olduklarını hatırlatarak, hiç kimsenin seslerini duymadığını vurguladı. İşçiler, işçilerin haklarını koruma altına almak için yasa istediklerini kaydetti.

Olay yerine gelen polis, işçilerin eylemlerini sonlandırmasını istedi. İşçilerle polis arasında süren görüşmenin ardından aralarından bir temsilci, yetkililerle görüşmek üzere bakanlığa girdi.

NE OLMUŞTU?

Kayı İnşaat’ın yurt dışındaki şantiyelerinde ve ofislerinde çalışan 250’ye yakın işçinin bir yıldan fazla süredir maaşları ödenmedi. 2019’dan bu yana işçiler defalarca Kayı İnşaat patronu Coşkun Yılmaz’a ulaştı. Alacaklarını istedi. Ancak Coşkun Yılmaz, 2 yıla yakın süredir “ödeyeceğim” diyerek işçileri sadece oyaladı.

İşçiler 28 Aralık 2019’da maaşlarını alamadıkları için Cezayir’de grev yaptı. Arabuluculuk sözleşmeleri imzalandı. Hak edişlerin 2020 Mart ayında ödeneceği taahhüt edildi. Ancak ödeme yapılmadı. Anlaşmalar çöpe atıldı. İşçiler dava açtı. İpek çok kez işçilerle görüşen patron Coşkun Yılmaz “En yakın zamanda ödeyeceğim” diyerek işçilere verdiği sözü tutmadı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI SÖZ VERMİŞTİ

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Coşkun Yılmaz’ın Gaziantep Şehir Hastanesi hisseleri üzerinden Kayı İnşaat işçilerinin hak edişlerini ödeyeceğini ve konuyu en üst düzeyde takip edeceklerinin sözünü vermişti. (ANKA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!