İMF’siz İMF Programına Start Verdi: Çalışma Meclisi 5 Yıl Sonra Yeniden İş Başında

Çalışma Meclisi 5 yıl aranın ardından yeniden devreye sokuldu. İMF ile yapılan görüşmelerden bağımsız olmadığı anlaşılan Çalışma Meclisi hamlesiyle asgari ücret, emekli ve kıdem tazminatı gibi konular sendikalarla görüşülecek.

featured

ANKARA – Geçtiğimiz günlerde sermaye devleti Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek aracılığıyla bir kez daha İMF’den borç alabilmek için ikna turlarına çıkmıştı. Şimşek, görüşmelerde işçi sınıfını ve halkları yoksulluğa mahkum eden, patronlara teşviği öngören programını İMF yetkililerine anlatmıştı.

İMF Avrupa Departmanı Direktörü Alfred Kammer görüşmeyle ilgili ‘Öncelikle yürürlükteki reform programını destekliyoruz. Biz de Türkiye’ye oradaki ekonomi ekibinin izlediği programı tavsiye ederdik. Türkiye’yi desteklemeye yönelik herhangi bir IMF programına ilişkin görüşme yok’ demişti.

İMF’siz İMF programı yürütmeye çalışan sermaye devleti, program çerçevesinde emekçilerin ve emeklilerin maaşlarından tasarruf etmeye, sermayedarlara daha çok teşvik vermeye yönelecek. Zaten açlık sınıfı altında kalan asgari ücret ve emekli maaşlarıyla, yoksulluk sınırı altındaki memur maaşlarıyla temel ihtiyaçlarını karşılayamaz hale gelen milyonlarca insanın enflasyon karşısında eriyen ücretleri sendika konfederasyonları ile sermaye devleti arasında Çalışma Meclisi aracılığıyla görüşülecek.

Halkların hemen her kesimindeki hat safhada olan ekonomik rahatsızlıklar karşısında Çalışma Meclisi, insanca yaşamaya yetmeyen maaşların kabulü için bir tür ‘tiyatro’ olacak.

Son toplantısını 2019’da gerçekleştiren Meclis’te Türk-İş, Hak-İş, Disk, Tisk, Memur-Sen, Kamu-Sen, TOBB ve TESK gibi sendika ve iş dünyası temsilcileri yer alacak. Taraflar asgari ücret, emekli, kıdem tazminatı, esnek çalışma gibi konuları görüşecek.

İş hayatı için kritik bir öneme sahip olan Çalışma Meclisi 13. kez toplanıyor. 23 Mayıs 2019’dan bu yana ilk kez toplanacak olan Çalışma Meclis’i 5 yıl sonra bir araya geliyor. Toplantı 29-30 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Toplantıya Türk-İş, Hak-İş, DİSK, TİSK, Memur-Sen, Kamu-Sen, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve TESK davet edildi. Toplantı Beştepe’de 2 gün devam edecek.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!