AKP Dönemine İlişkin Yolsuzluk Dosyası Haberlerine Erişim Engeli

20201210-ibbdeki-yolsuzluk-dosyasini-haber-yapan-297-siteye-erisim-engeli-talep-bakan-karaismailoglu-a59db5f014e04f11e8f5
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İSTANBUL – Ekrem İmamoğlu’nun İBB’nin AKP dönemine ilişkin ‘yolsuzluk dosyasını yargıya taşıdı’ haberlerine İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimliği erişim engeli getirdi.

İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimliği, söz konusu haberlere, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun ‘itibarını ve saygınlığını’ zedeleyecek şekilde yanlış anlamlar çıkarılabileceği gerekçesiyle erişim engeli getirdi.

Kararın gerekçesinde şu ifadeler kullanıldı:

“Dosya içindeki internet çıktıları ve talep dilekçesi incelendiğinde talepte bulunanın T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı olarak görev yapmakta olduğu, talebe konu haber içeriklerinde talepte bulunanın itibarını ve saygınlığını zedeleyecek şekilde yanlış anlamlar çıkartılabilecek söylemlerin bulunduğu, talebe konu içeriklerdeki anlatım, uslüp ve kullanılan ifadeler bir bütün olarak değerlendirildiğinde başlıkta kullanılan ifade ve öz ve biçim dengesinde dengenin bozulduğu, gerekli olmayan yakıştırmalar yapılarak amacın bu anlamda aşıldığı, bu yakıştırmaların AİHS ‘de hukuk düzenimizin koruduğu ifade özgürlüğü ve basının haber verme hürriyetinin sınırlarının aşılarak talepte bulunanın saygınlığına yönelik Anayasa Mahkemesi’nin yerleşik içtihatlarında da yer alan ‘ ilk bakışta hak ihlali’ oluşturabilecek, talep edenin saygınlığına yönelik saldırı niteliğinde içeriklerin bulunduğu, bu içeriklerin talepte bulunanın toplum nazarında itibarı ile diğer bireyler nezdindeki saygınlığını sarstığı ve manevi kişiliğini zedelediği kabul edilmekle talebe konu yayınların bu haliyle kişilik haklarını ihlal edici nitelikteki söylemler olduğundan 5651 Sayılı Yasa uyarınca yasal şartları oluşmakla, talep eden vekilinin dilekçesine konu içeriklere erişimin engellenmesine dair talebinin ayrı ayrı kabulüne dair karar vermek gerekmiştir.”

Karar doğrultusunda 297 içeriğe erişim engeli getirildi.

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!