Hakmar’da Sendika Düşmanlığı: Sendikalı İşçiler ‘Hırsızlık’ Suçlamasıyla İşten Atıldı

Sakarya Erenler’de bulunan Hakmar market, sendikaya üye olan işçiyi hırsızlık suçlamasıyla tazminatsız olarak işten çıkardı.

featured

Sakarya Erenler’de bulunan Hakmar market, sendikaya üye olan işçiyi Kod 46 (hırsızlık) suçlamasıyla tazminatsız olarak işten çıkardı.

Konuyla ilgili açıklama yayınlayan Mağaza Market-Sen, “Son kullanma tarihi geçmiş ürünleri zorla rafa dizdiren Hakmar sorumluları, işçi sendikaya üye olunca Kod 46 yalanına başvurdu. Halk sağlığıyla oynamak da anayasal sendikal hakkı engellemek de suçtur.” dedi.

İşten çıkarılan market işçisi yayınladığı videoda, 5 Haziran Pazar 15.00’te Sakarya’da basın açıklaması gerçekleştireceklerini belirterek dayanışma göstermek isteyen herkese çağrı yaptı.

Mağaza Market-Sen’in açıklaması şöyle:

  1. Sakarya Erenler’deki Hakmar, “işten atarız” tehdidi ile zorla yaptırdığı usulsüzlükleri işçinin sırtına yıkmaya çalışıyor. İzin vermeyeceğiz. Halk sağlığına düşman uygulamaların tümü, zincir market patronlarının sorumluluğundadır. Tarım Bakanlığı, denetim nerede?
  2. Sendikaya üye olmak anayasal haktır. Hakmar işçilerini örgütleyen, Sakarya’da işçilerin birliğini kuran üyemizi Kod46 yalanı ile işinden attı. Çalışma Bakanlığı, soruşturma nerede?
  3. Her sokak başında bir zincir market varsa her mağazada sendikalı işçiler olacak. Market işçileri asla korkmayalım, sizi sömüren patronların karşısında asla yalnız olmayacaksınız.
  4. Tüm #Hakmar işçilerini, tüm market işçilerini ve emekçi halkı Kod46 yalanına karşı işçilere sahip çıkmaya davet ediyoruz. İşçilerin sendikal birliğini el birliğiyle kuracağız.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!