Grevdeki Bakırköy Belediyesi İşçilerine 7 Farklı Kentin İşçilerinden Destek

Grevdeki Bakırköy Belediyesi işçilerine bugün İzmir, Aydın, Muğla, Antalya, Denizli, Bilecik ve Isparta'dan Belediye-İş üyesi işçiler destek ziyaretinde bulundu.

featured

İSTANBUL – Belediye-İş Sendikasında örgütlü Bakırköy Belediyesi işçilerinin, belediye yönetiminin “sıfır zam” dayatması karşısında başlattığı grevin 24. gününde. Belediye-İş Sendikası öncülüğünde devam eden greve bugün İzmir, Aydın, Muğla, Antalya, Denizli, Bilecik ve Isparta’dan işçiler desteğe geldi.

Kalabalık bir şekilde belediye önünde sloganlarla direnen işçilere, bariyerlerle çok dar bir alan bırakıldı. Bunun üzerine bariyerleri aşmaya çalışan işçilerle polis arasında küçük bir arbede yaşandı. Arbedenin ardından işçiler Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda bir araya geldi. Burada yapılan açıklamasında, grev alanının polis bariyerleriyle kapatılmasına tepki gösterildi. “Yaşasın işçilerin birliği”, “Yaşasın sınıf dayanışması”, “Kerimoğlu şaşırma sabrımızı taşırma”, “Zafer direnen emekçinin olacak” sloganlarının atıldığı eylemde çeşitli döviz ve pankartlar taşındı.

‘PARANIN ‘PUL’ OLDUĞU DÖNEMDE SIFIR ZAM ÖNERİYORLAR’

İleri Haber’in haberine göre; basın açıklamasını Belediye-İş İstanbul 2 No’lu Şube Başkanı Savaş Doğan okudu. Belediye-İş’in Bakırköy Belediyesi’nde 36 yıldır örgütlü olduğunu ancak Genel-İş’in haksız itirazı nedeniyle sürecin gecikmeli başladığını söyleyen Doğan, Bakırköy Belediyesi’nin uzlaşmaz tutumu nedeniyle greve çıktıklarını hatırlatarak, “Paranın pul olduğu, enflasyonun yüzde 40’ları 50’leri aştığı bu dönemde Bakırköy Belediyesi yönetimi bize sıfır zam” önerdi diyerek, grev öncesinde de grev anında da diyaloga kapalı olmadıklarını belirtti.

‘BU ÇOCUKLARA BU ZULMÜ YAŞATMAYA KİMİN HAKKI VAR?’

“İçinde biraz insaf, biraz insanlık olanlara sesleniyoruz” diyen Doğan, “Buradaki her bir emekçi; onlar anne, baba, eş. Onlar alın teriyle geçinen insanlar. Etrafta çocuklar göreceksiniz. O çocuklar, grev çadırına gelip annelerini, babalarını bekleyen çocuklar. Onların şu anda burada olmak yerine evlerinde olmaları, parklarda oyun oynaması gerekmiyor mu? Bu çocuklara bu zulmü yaşatmaya kimin hakkı var?” diye sordu.

Olumsuz hava koşullarında da direnmeye devam etmek zorunda olduklarının altını çizen Doğan, “Bir yandan hastalık, bir yandan hava koşulları, sabahtan akşama kadar grev çadırında ekmekleri için mücadele eden Bakırköy emekçileri, hiç kimseden sadaka istemiyor. Bakırköy emekçileri, kimseden han, hamam, ihale, imar ayrıcalığı da istemiyor. Bir buçuk yılı aşkın süredir aynı ücretle yaşam mücadelesi veren Bakırköy emekçileri sadece alın terlerinin, emeklerinin karlığını istiyorlar” dedi.

CHP YÖNETİMİNE TEPKİ

CHP yönetimine de tepki gösteren Doğan, sürecin diyalog içinde ve bir an önce bitmesi için soğukkanlılıkla çaba harcandığını söyledi.

Bakırköy Belediyesi ile son görüşmelerini grevlerinin 22. gününde yapıldığı bilgisini veren Doğan, belediyenin 2022 yılı için yüzde 7 zam teklifinde bulunduğunu söyleyerek, “Enflasyonun yüzde 40’ı yüzde 50’yi aştığını söyleyen partinin belediye başkanının teklifi bu” şeklinde konuştu.

‘HER ŞEYİ GÖZE ALACAK KADAR KARARLIYIZ’

Açıklama, Doğan’ın son olarak “Kimse bizi ekmeğimizle test etmesin, sabrımızı zorlamasın. Sizin yatlarınız, katlarınız, makamlarınız olabilir. Bizim aldığımız ücretten başka gelirimiz, ekmeğimizden başka kaybedecek bir şeyimiz yok. Biz ekmeğimiz için her şeyi göze alacak kadar kararlıyız” sözleriyle sona erdi.

Basın açıklamasının ardından işçiler, Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda halay, horon ve oyun havalarıyla direnişini sürdürdü.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!