Erdoğan: Afganistan’daki Süreci Biz Sürdüreceğiz

Brüksel'deki NATO zirvesinden önce gazetecilere konuşan AKP şefi/Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin Afganistan'dan çekildiği anda Afganistan'da göreve hazır olduklarını söyledi.

featured

İSTANBUL – Erdoğan, Brüksel’e hareket etmeden önce dün İstanbul Atatürk Havaalanı’nda gazetecilere açıklamalarda bulundu. AKP’li Cumhurbaşkanının basın toplantısındaki açıklamalarından öne çıkan ifadeler şöyle:

‘AFGANİSTAN’DAKİ SÜRECİ BİZ SÜRDÜRECEĞİZ’

– ABD Başkanı Joe Biden ile bizim göreve geldikten sonraki bu yüz yüze ilk görüşmemiz olacak ve birinci derecede Türkiye-Amerika ilişkilerini masaya yatırmamız gerekiyor. Görüşme alanımız çok geniş. Birçok dedikodular vesaire içeride dışarıda oldu, bunları geride bırakıp, neler yapabiliriz, neler yapacağız bunları konuşmamız lazım.

– 24 Nisan, maalesef çok olumsuz bir süreç oldu. Bu yaklaşım bizleri ciddi manada üzmüştür. Bunu gündeme getirmeden geçmeyi doğru bulmamız mümkün değil. Temenni ederim ki bu görüşmelerimizi aynı hassasiyet içerisinde yaparak 24 Nisan’ı unutturacak adımları da atmış oluruz.”

– (ABD ile) Savunma sanayisine yönelik birçok masa üstünde kalan konular var. Bunların da en önemlisi F-35 konusudur. Bu konuda Türkiye maalesef ahdini yerine getirdiği halde ahdini yerine getirmeyen, sözleşmeye uymayan bir Amerika vardır.

– (ABD’nin Afganistan’dan çekilme hazırlığı) Burayı terk ettiği andan itibaren orada süreci devam ettirecek güvenilir tek ülke malum Türkiye.

– NATO Genel Sekreteri Stoltenberg her zaman olumlu yaklaşımlar içerisinde olmuş bir dostumuzdur. Şu anda NATO ülkeleri içerisinde, üzerine düşen görevleri tam manasıyla yerine getiren ülkelerden bir tanesi, ilk 5’in içinde olmak suretiyle Türkiye’dir.

– Merkez Bankamızın döviz rezervi konusunda geldiğimiz seviye 100 milyar dolar seviyesine ulaşmış durumdayız.

– (Müsilaj sorunu) Şu anda 77 noktada 1700 metreküp müsilaj temizlenmiş vaziyette. Yoğun bir çalışma devam ediyor. 7/24 esasına göre bu çalışmalar devam edecek.

GAZETECİYE ‘MASKENİ ÇIKAR’ DEDİ

Erdoğan’ın kendisine soru yönelten bir gazeteciye “Maskeni çıkar” demesi de kameralara yansıdı. Gazeteciye “Kendinizi taksim ederseniz iyi olur, maskeyi çıkarabilirsin” diyen Erdoğan, sözlerinin ardından Haber Global muhabirine ikinci kez “Maskeni çıkar” dedi. Gazeteci bunun ardından Erdoğan’a sorusunu yöneltti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!