Enflasyonu Gizlemeye TÜİK’te Yetmedi: Son 1,5 Yılın Zirvesi

enflasyon-1
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TÜİK’in nevi şahsına münhasır hesaplama ‘yöntemleriyle’ gerçekleri çarpıttığına ilişkin örnekler olmasına karşın enflasyondaki artış gizlenemedi.

Şubat ayında enflasyon yıllık olarak yüzde 15,61 olarak gerçekleşti. Böylelikle enflasyonda Temmuz 2019’dan bu yana en yüksek seviye görüldü. Veriler yıllık enflasyonun yükseliş ivmesinin beşinci ayda da devam ettiğini gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Şubat ayına ilişkin tüketici ve üretici fiyat endekslerini yayımladı.

Verilere göre aylık bazda artış yüzde 0,91 olarak gerçekleşti. Çekirdek enflasyon ise yıllık bazda yüzde 16,21 olarak kaydedildi. Aynı dönemde yıllık gıda enflasyonu da yüzde 18,40 oldu.

Veriler üretici fiyatlarındaki yükseliş ivmesinin de devam ettiğini gösterdi. Buna göre Şubat’ta üretici fiyat endeksi yıllık bazda yüzde 27,09 arttı. Bu artış da Mayıs 2019’dan bu yana en yüksek artış olarak izlendi.

Üretici fiyatlarındaki aylık artış Şubat’ta yüzde 1,22 oldu.

En yüksek artış ev eşyası grubunda

Yıllık bazda bakıldığında en yüksek artış yüzde 23,74 ile ev eşyası grubunda gerçekleşti. Ev eşyası grubunu yüzde 22,47 ile ulaştırma, yüzde 20,61 ile çeşitli mal ve hizmetler grubu izledi.

Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın düşük olduğu diğer ana gruplar sırasıyla, yüzde 6,13 ile eğitim, yüzde 6,31 ile giyim ve ayakkabı ve yüzde 7,15 ile haberleşme oldu.

Aylık bazda en yüksek artış ise yüzde 3 ile sağlık grubunda gerçekleşti. Sağlık grubunun ardından aylık en hızlı artış kaydedilen gruplar yüzde 2,57 ile gıda ve alkolsüz içecekler, yüzde 1,32 ile lokanta ve oteller oldu.

Seçilmiş maddelere bakıldığında aylık bazda en yüksek artış yüzde 26,96 ile dolmalık biberde oldu. Dolmalık biberi yüzde 19,92 artış ile kabak, yüzde 19,47 ile salatalık izledi.

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!